היסטוריה לבגרות/גרמניה הנאצית - אידאולוגיה ובניית המשטר, 1939-1933/האידאולוגיה הנאצית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
סמל המפלגה הנאצית: צלב הקרס

האידאולוגיה הנאצית (או "נאציזם") נוצרה במחשבתם של ראשי המפלגה הנאצית בגרמניה, מראשית שנות העשרים של המאה ה-20, והתפתחה בשנות השלושים והארבעים עד לנפילתה של גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. אחד ממוביליה הראשיים היה אדולף היטלר מנהיג המפלגה; הוא התווה את תפיסותיו בציבור לראשונה בספרו "מיין קאמפף", שנתחבר בשנות העשרים. היטלר השתמש בספרו בשלל רעיונות אנטישמיים, גזעניים ושובינסטיים, שנלקחו מהגות המאה ה-19, ומתפיסות עולם שמרניות פופלאריות. בנוסף, היו במפלגה הנאצית הוגי דעות ופובליצסטים, שהפיצו את תפיסתם בדפוס ובאמצעי התקשורת האלקטרונית.
הנאציזם טען לעליונות "הגזע הארי" על פני שאר הקבוצות האתניות ולנחיתותה של היהדות. על פי הנאציזם היהדות מנסה להשתלט על העולם ולהרוס אותו, ולכן יש להשמיד אותה.

בהנהגתו של אדולף היטלר, החלה המפלגה הנאצית ליישם את עקרונותיה זמן קצר לאחר עלייתה לשלטון בגרמניה הנאצית בשנת 1933. תחילה החלו רדיפות כנגד אזרחי גרמניה היהודים; ובמקביל, הקרינה עליית הנאציזם על תנועות, מפלגות ומשטרים במזרח ומרכז אירופה. בשנת 1938, סופחה אוסטריה לגרמניה הנאצית ("אנשלוס"), וגורל היהודים שבה היה דומה לגורלם של אזרחי גרמניה. ב-1 בספטמבר 1939, פרצה מלחמת העולם השנייה. שטחים רבים באירופה הועברו לשליטתם של הנאצים, ובעקבות זאת גובשה תוכנית "הפתרון הסופי" לרציחתם של כל היהודים בשטחו של "הרייך השלישי" (שמו התעמולתי של כל השטח שבשליטת הנאצים). הנאציזם נותר האידאולוגיה השלטת בגרמניה עד כניעת השלטון הנאצי ב-1945 בתום מלחמת העולם השנייה.

קישורים חיצוניים[עריכה]