לדלג לתוכן

הוראת פיסיקה בדרך החקר

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


ספר זה טרם הושלם ונמצא עדיין בכתיבה.

ייתכן שחסרים בו פרקים, או אף נושאים שלמים. לפיכך, כרגע לא ניתן ללמוד ממנו על כל הנושא בצורה מקיפה.

כמו בכל אחד מהספרים, מהדפים ומהנושאים בוויקיספר, גם כאן אתם מוזמנים להוסיף את הפרקים שלדעתכם חסרים. כל פעולה שעשויה לעזור תתקבל בברכה, כולל הערות ובקשות בדף השיחה של הספר.מטרת הספר[עריכה]

ספר זה נועד להוות מאגר פעילויות ותוכניות למידה למורים המעוניינים ללמד פיסיקה בדרך החקר, או בלמידה מבוססת פרוייקטים. למה דוקא פיסיקה ולא פיזיקה? המילה פיסיקה נכתבת ביפנית וסינית על-ידי שני סימנים, האחד מהם מסמן "לוגיקה" והשני "דברים". המילה פיסיקה ביוונית היא טבע, שהרי זה חקר הטבע. כדי לזכור שאנו לומדים את הלוגיקה שלפיה דברים עובדים בטבע. נשמר פה את המינוח המקורי - פיסיקה, ולא את העיוות האנגלי פיזיקה.

מבנה הספר[עריכה]

הספר מכיל דפים בודדים, ללא היררכיה (בניגוד לספר קונוונציונלי) הדפים משתייכים לשני סוגים:

 1. מבוא
 2. פעילות
 3. תוכנית מומלצת

מבוא[עריכה]

המבוא הוא דף בודד ויחיד שמפרט את ההיגיון של שימוש בפעילויות חקר, כיצד יש לבנות שיעור חקר, וכיצד יש להעביר שיעור כזה באופן כללי.

פעילויות[עריכה]

דפים המכילים פעילויות חקר, או לימוד מבוסס פרוייקטים. כל פעילות מכילה מספר מרכיבים (עליהם מפורט בפרק המבוא):

 1. כותרת עם שם הפעילות
 2. הערות - הערות כלליות על הפעילות
 3. כישורים - הכישורים המפותחים במהלך הפעילות. כישורים הם דברים שלא ניתן ללמוד מתוך ספר לימוד, אלא ניתן ללמוד רק מתוך עשיה. כל כישור מהווה גם קטגוריה, ומאפשר לחפש פעילויות על-פי הכישורים אותם רוצים לפתח.
 4. ידע - ידע הוא ידע הצהרתי, כפי שמופיע בתוכנית הלימודים בפיסיקה. כל פריט ידע מהווה גם קטגוריה, ומאפשר לחפש פעילויות על-פי הידע אותו רוצים ללמד.
 5. ציוד נדרש - רשימת הציוד הנדרש לפעילות
 6. ידע קודם נדרש - הידע הדרוש כקדם לפעילות
 7. הנחיות לפעילות - מכיל פרוט של שלבי הפעילות בסדר הבא:
  1. הצגת הבעיה - הצגה של הנושא הספציפי אותו צריך לחקור בפעילות, או הבעיה אותה צריך לפתור
  2. הצגת האמצעים - הצגה של הציוד העומד לרשות התלמידים לצורך המחקר/פתרון הבעיה. לעיתים זהו סעיף טריוויאלי שנועד רק להזכיר למורה, שבשלב זה צריך להציג את הציוד. לעיתים יש מקום להוסיף דגשים מיוחדים בהצגת האמצעים.
  3. עבודה עצמאית - תחת סעיף זה מופיע מה התלמידים מצופים לעשות בשלב העבודה העצמית, באילו בעיות הם צפויים להיתקל, וכיצד ניתן להנחות אותם לעבר הפתרון.
  4. הצגת התוצאות ודיון - מעבר לתזכורת למורה על כך שיש לאפשר לתלמידים להציג את התוצאות שלהם ולקיים דיון בממצאים, תחת סעיף זה מופיעים דגשים לדיון ספציפי על הפעילות, והמשך פעילות בפורום כיתתי כחלק מהדיון.
  5. רפלקציה - סיום כל שיעור הוא רפלקציה של התלמידים על ההצלחות שלהם בשיעור

תוכנית מומלצת[עריכה]

דפים אלו מכילים רשימה של פעילויות ושיעורים כך שחומר הלימוד הנדרש בתוכנית הלימודים מכוסה, והפעילויות והשיעורים מופיעים בסדר כזה שלא חסרים ידע או כישורים לביצוע כל פעילות.

למה דוקא בויקיספר?[עריכה]

טבע העולם הוא שאין דבר מושלם. לכן כל דבר ניתן לשיפור. לכן כאשר הפעילויות הופכות להיות ספר בויקיספר, כל מורה יכול לתרום לשיפור. כל מורה יכול להוסיף פעילויות. כל מורה יכול לשפר כל פעילות על ידי הוספת הערות מנסיונו, תמונות, וכן הלאה. כשאנחנו מפרסמים את הפעילויות בויקיספר, הן נגישות לכל המורים. לא צריך לקנות ספרים. לא צריך לקנות את המהדורה החדשה. זה תמיד מתעדכן. כמו-כן, אנו פותחים מהדורה ערבית של הספר ומזמינים את כל דוברי הערבית לסיע לתרגם.