לדלג לתוכן

גיטרה/כתיבת שירים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

עכשיו שיש לכם מיומנות ושליטה חלקית על הגיטרה, אתם מעוניינים להתחיל לכתוב ולנגן שירים משלכם.

דף זה הוא מדריך כללי לכתיבת שירי גיטרה. למרות שהוא לא בהכרח ילמד אותכם כיצד לכתוב שיר אשר יככב בראש מצעדי הפזמונים, הוא מיועד לתת רעיונות כלליים כיצד לכתוב שירים באופן יעיל.

עצות כלליות

[עריכה]
  • שמרו על פשטות. הלחנים הפופולריים והקליטים ביותר ברדיו, לרוב יהיו בעלי מבנה פשוט ביותר.
  • הפגינו ביטחון. השיר שלכם עשוי שלא להיות השיר הטוב ביותר בעולם, אבל נגן פחות מוכשר המפגין ביטחון תמיד יזכה להצלחה רבה יותר מאשר נגן בעל כישרון רב אך ביישן.
  • המשיכו לנסות. במידה ואתם לא קולטים הכל מידית, זה לא אומר שאתה לעולם לא תצליחו. במידה ומשהו נשמע נורא, נסו את ההיפך, או השתמשו רק את בחלק האחר של השיר אותו כתבתם. העיקר הוא להמשיך לנסות דברים שונים עד שמשהו יעבוד.
  • אל תשקעו בתסכול. במידה ושום דבר לא עובד, תבחרו לחזור לשיר עליו עבדתם מאוחר יותר. השאירו רשומים או הקלטה של השיר שכתבתם עד כה, לקחו הפסקה, ונגנו את השיר שוב במועד מאוחר יותר. השיר לא יברח לשום מקום.
  • "להשאיל" מנגינה של מישהו אחר. לעתים רבות המנגינה הטובה ביותר היא זו שכבר קיימת. לאורך כל השנים מוזיקאים רבים נוהגים לקחת חלקים משירים אותם הלחינו מוזיקאים אחרים ולבנות את שיריהם עליהם. עם זאת, זה לא אומר שאתם צריכים פשוט להעתיק באופן מוחלט שיר נודע ורק להעניק לו שם משלכם, כי רוב הסיכויים שמישהו אחר ישים לב לכך. שירים אחרים צריכים לשמש כמקור להשראה ולא כמקור להעתקה.
  • לשאול מישהו אחר. תשאלו מוזיקאי אחר (או אפילו אדם שאיננו מוזיקאי) מה דעתם הכנה על השיר שכתבתם. לעתים רבות החיוניות של העצה עלולה להפתיע אתכם.

הפיכת אקורדים לשירים

[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.יצירת מלודיות והוקס

[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.השתמשו בשיטה

[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.