לדלג לתוכן

גידול חיות מחמד/כלב/חינוך ואילוף

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

חינוך ואילוף[עריכה]

לרוב, הבעיה באילוף היא לא בכלב אלא באילוף לא נכון מצד הבעלים שלו. ולכן, כשמאלף מקצועי מגיע לביתכם הוא בעצם מלמד אתכם איך לאלף אותו ומשקם את הכלב מהחינוך הקודם!! לכן אל תמסרו כלב בשל התנהגותו בלבד. יש מדריכים רבים כמעט בכל אתר, ואם בכל זאת אתם מתקשים בחינוך הכלב, או רוצים בטוב ביותר ולא רוצים לקחת סיכונים, הזמינו מאלף - אפילו לפעם , פעמיים, אם הבעיה הכספית מטרידה אתכם, ישנם מאלפים רבים בעמותות שעושים זאת בהתנדבות (הביאו את הכלב לשם בתיאום מראש).

בחירת מאלף , היום אנחנו יודעים שהדרך השלילית והפיזית (להרים יד על הכלב או להשתמש בקולר אלקטרוני) היא פרימיטיבית, ולכן אם אתם מבחינים שהמאלף , מאמן את הכלב על הדרך השלילית (ענישה כשהכלב עושה לא נכון -במקום חיזוק כשהכלב עושה נכון) מדובר במאלף שפחות כדאי להכניס הביתה, אלו שיטות ישנות שעלולות לגרום לכלב שלכם לעשות דברים מתוך פחד, ולא רצון לשמח אתכם! מה גם שהכלב יבין שכשמישהו "עצבני\כועס" עליו להיות אגרסיבי, ולכן כן יעשה גם הוא כשהוא יהיה עצבני (כמו שאתם עושים) ובכל מקרה אנחנו לא רוצים לפגוע בכלב שלנו שאחרי הכל, יעודו בחיים הוא לשמור עלינו ולדאוג שנהיה שמחים ומרוצים.

בבית או בחצר?[עריכה]

אין תשובה ברורה, לשניהם יש יתרונות וחסרונות, אם סוג הכלב שעיר לדוגמא, יהיה זה אבל לקשור אותו בחצר בקיץ של ישראל וגם בחורף, מה גם שהסיכוי של כלב שחי בחוץ להידבק בקרציות וטפילים - גדול יותר. היום , בעולם המודרני שלנו, כלב הוא לא רק לשמירה על הבית וסתם "עוד חיה" כלב יכול להיות איתנו בבית בלי להרוס \ ללכלך או לעלות על הספות, אין סיבה שהכלב יישאר בחוץ ולא יהנה מחברתכם, יש הסוברים שכלב בית מחונך יותר. בדרך כלל, הדבר נכון, כיוון, שלאדם יש ציפיות גדולות יותר לכלב הנמצא בבית ולכן, הם שומרים על חוקי המשמעת. בעוד שכשהכלב בחוץ, נותן תחושה של חוסר אחראיות מצד האדם. בשני המקרים, אם הכלב בבית או בחוץ, יש לטייל עם הכלב פעם אחת לפחות ביום בכדי לפתח אצל הכלב נאמנות לאדם, זכרו שזוהי לא הטלת וטו- ניתן לשחק עם זה, פעם בפנים, כשיש יום נעים בחוץ הוא יכול להיות בחוץ, או בשעות שאתם לא בבית להשגיח וכולי..

אילוף מקצועי?[עריכה]

תהליך האילוף מורכב ומשתנה בהתאם לגזע ולכלב עצמו. כלב שישמע לפקודות הבסיסיות, יהיה כלב שקל יותר לגדלו ולהופכו לבן משפחה.

  • אחת מטעויות הבסיס שעושים בני אדם כאשר הם מגדלים את כלבם ללא ידע מקצועי, היא האנשה וייחוס תכונות אנושיות לכלב.
  • האנשת כלבים היא בעצם הענשת כלבים. כלב הנו חיית להקה המחפשת את הפינה שלה ואת המנהיגות שתוביל אותה. מאלף מקצועי ידע לאבחן את הסביבה הטבעית של הכלב, לחזק את הדרוש ולמנוע תופעות שליטה עתידיות.
  • אם ברצונכם לאלף את הכלב שלכם בעצמכם, ישנם מספר דרכים לעשות זאת, ישנם מספר סוגים רבים של צורות אילוף המומלצת שבהם היא הגישה החיובית, שבה אנחנו מעודדים את הכלב על פעולה טובה שהוא עשה, ונותנים לי חטיף שהוא אוהב
  • ניתן לאלף את הכלב גם באמצעות צעצועים ואביזרים שונים.

ענישה[עריכה]

מבלי להיכנס אל הוויכוח עתיק היומין בעד ונגד אלימות בחינוך כלבים, נזכיר את כלל הזהב:

גם אם מדובר בנזיפה מילולית וגם אם מדובר בענישה פיזית, הדבר חייב להיעשות מייד לאחר שהכלב ביצע את המעשה- אם חזרתם מהעבודה ונתקלתם בנייר טואלט לעוס אין צורך לנזוף בכלב, הוא לא יקשר את זה למעשה ולא ידע מדוע אתם כועסים עליו, הוא גם עלול לקשר את זה לעובדה שחזרתם מעבודה ושבכל פעם שאתם חוזרים עליו להתרחק כי אתם "כעוסים".

הדרך הטובה ביותר להעניש כלב או לנזוף בו היא לציין את שמו ולכעוס משהו כמו "רקסי רע!" "רקסי אסור"! בקול כועס ותוקפני, בשביל כלבים- מכה ונזיפה חמורים באותה מידה, כך שרצוי שלא תכו או תרימו יד על הכלב, הוא פשוט יהיה חשוף לאגרסיביות וכשהוא יהיה עצבני הוא עלול גם לתקוף אתכם כיוון ש.. "ככה עושים , לא?"מה גם שהדבר ייגרום לו לפעול מתוך פחד ולא רצון לרצות אתכם.

אם מדובר במשהו חמור, אפשר לנהום עליו ולחשוף שיניים. מבחינת הכלב, צעד כזה קובע את עליונות הבעלים ומבהיר לכלב שהוא עשה משהו שאינו כשורה. כך תשיגו שתי ציפורים במכה אחת: גם הכלב יבין את כוונתכם, וגם תוכלו להימנע מאלימות כלפיו.

דבר שאינו יעיל, הוא להגיע הביתה ולראות שהכלב עשה צרכים בתוך הבית, ואז לקחת את האף שלו ולשים אותו בתוך הצרכים, או לצעוק עליו ליד הצרכים. גם אז, הכלב לא יבין מה רוצים ממנו..

זכרו!

לרוב, הבעיה באילוף היא לא בכלב אלא באילוף לא נכון מצד הבעלים שלו. ולכן, כשמאלף מקצועי מגיע לביתכם הוא בעצם מלמד אתכם איך לאלף אותו ומשקם את הכלב מהחינוך הקודם!! לכן אל תמסרו כלב בשל התנהגותו בלבד.