גופנפש/סקירה כללית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

על פניו המחבר נראה בריא, פרופורציונלי, גמיש, עם כושר. עם זאת כשהוא בוחם בקפדנות את הגוף הוא שם לב לחוסר איזון, אי סדר וחיספוס ברקמות. פירוט החלקים חסרי הסימטריה. לדעתו הוא לא חלק מפני שאינו מאוזן באופן מושלם. בדומה הוא לא מתעניין באופן שווה בשווה במהלך חיו בעניינים (27).ככל שבחן את ההיסטוריה הפרטית שלו ככה הוא גילה את היחס בין גוף-נפש. בעת למידה על הקשר בין גוף-נפש חשוב לא לבקר את עצמנו אלא ככלי להעריך את היחודיות שלכם. הוא ויתר על גוף מושלם או חיים אידאלים ובמקום החל לגלות את החיים ואת הגופנפש האידיאליים לצרכיו ולחלומתיו. התיחסות זו מזווית של צמיחה אישית וחקר עצמי הופכת את הענין ממשימה משעממת למרתקת.

עיצוב הגופנפש[עריכה]

5 מרכיבים מעצבים גוף-נפש:

 • תורשה - גורמים, מידע ומבנה שהוענקו לאדם מלידה ע"י הוריו. הם מעצבות את הגופנפש.
 • פעילות וחשיפה גופנית - פעילויות ומפגשים שחווינו במהלך החיים: הליכה, שינה, רכיבה, התעמלות, דפיקת מסמר, ישיבה, לידה, נגינה בפסנתר (28). כיצד עשינו, תכיפות, מה הרגשנו, פיתוח שרירים. פעילות גופנית מאפשרת גדילה באופן בריא ומלא חיים. פעילות גופנית עלולה להיות אחראית גם למיגבלות בהתפתחות אופטימלי של גופנפש.
 • פעילות וחשיפה רגשית ופסיכולוגי - רגשות, עמדות וניסיון חיים משפעים על תנאי הגופנפש אך יש שאלה על מידת ההשפעה הזו. אם אדם עצבני ומרגיש פרפרים בבטן הוא ייחס את התופעה הגופנית ללחץ נפשי. עם זאת עד כמה ניתן להרחיק עם הקשרים פסיכוסומאטים? (29)
רובנו לא מקשרים הין חוויה וגישות רגשיות שלנו לסימפוטמים ולמצבים גופניים עם זאת יש יותר עדויות שקיים קשר בין השנים. האופן בו אנו מחזיקים עצמנו מעצב פעילויות והתנסויות רגשיות.
דוגמה: אדם בסערת רגשות אזי הוא יהיה מלווה בתחושות בבטן לצד קוצר נשימה. אם מחלת פסיכוסומאטית זו היתה מתרחש מספר ימים היא היתה מעצבת את הגוף בהתאם.

אדם מדוכא - כתפיו לרב יהיו שמוטות, חזה שקוע פנימה ויקרין כבדות.

גירוי רגשי משפיע על הגוף כמו פעילות גופנית. הגוף מתעצב סביב הרגשות שמפעיללים אותו, הרגשות הופכים להרגל ונלכדים ברקמות הגוף. גופנפש נוצר במידה רבה עקב עימותים רגשים, פעילויו פסיכולוגיות והעדפות פסיכוסומאטיות.
 • תזונה - כולל דלק פסיכולוגי ופיסי שחיונים להתחדשות ולצמיחה מתמשכת.
 • תנאים סביבתיים - מסגרות חומרניות, לברתיות, פסיכולוגיות בהם אנו מנהלים את חיינו. כמו תורשה גורם סביבתי הם נתנונים שמקבלים (30) אך להבדיל מתורשה ניתן לשנותם ע"י שינוי מקום, השפעת התפתחותנו האישית עליהם וכו. היחסים עם הסביבה הם דינמיים.

בספר יתמקד במרכיב השלישי - פעילות רגשית והעדפה פסיכולוגית. חוויות רגשיות, בחירות פסיכולוגיות, גישות ודמוים אישיים משפיעים על תפקוד אורגניזם אנושי. , צורתו ומבנהו.
שאלת ביצה או תרנוגלת: האם חוויה רגשית ואמונה פסיכולוגית מעצבת את רקמות ומבנה הגוף או להפך. כנראה התשובה שמדובר בבשני הדברים כאחד.

לימודי גופנפש אינו חדש. במזרח הרחוק, בתרבות ההודית והסינית נתפס הגוף והנפש כשני צדדים בלתי נפרדים מאותה מהות אנושית (31) - כללי בריאותם, מסגרותם החינוכיות, מוסדות דתיים, כללים פסיכולוגיים - רגשיים הם מצביעים על גישה הוליסטית לחיים טחהתפתחות עצמית.
במערב נתנו שניות לגופנפש. הפרידו בין הגוף לנפש. הרוח מתקיימת בראשית הגוף באזוור העינים ואילו הגוף מתנוענע מתחתיה. שיניות של גופ-נפש בא לידי ביטוי במוסדות ותרבות שלנו: חלקנו עצמנו לחלקים, עידוד התמחות קיצונית ומידור בפעילותינו על פני שיטה הוליסטית.
בספר גופ-נפש יופרד לחלקים במטרה להדגים וללמוד על הדרכים אין אנו נפרדים.
כל תא קשור אל תא אחר מיבנית ותפקודית. המחשבות, האמונות, הפחדים והחלומות מחוברים דינמית במיבנה ובתפקוד הנפש.
כל היבט בגופיכם קשור ומחובר לכל היבט אחר בכם. קליטת יחסים אלו מאפשרת הגעה להרמוניה ובכך להפחית את הקונפליקט, להגיע להרמוניה בגופנפש ולהעצים את הבריאות והרווחה הפסיכולוגית.

התפלגויות עיקריות בגופנפש (32)[עריכה]

תמונות של ההתפלגויות:

 1. התפלגות ימין - שמאל - כאשר חוצים את אמצע הגוף מהראש אל התחתית לאורך כך שנוצרים שתי התפלגויות: שמאל ימין.
 2. התפלגות מעלה - מטה - חצית הגוף ממעלה הישבן באזור מותן תחתונה.
 3. התפלגות ראש - גוף (33) - חצית הגוף לרוחב מהצוואר.
 4. התפלגות חזית - גב - חצית הגוף מאמצע המח לרוחב מטה.
 5. התפלגות גו - גפיים - חצית הגוף באזורי המרפק של הידים והרגלים (34).

הקדישו זמן לבחינת צורה כללית של הגוף בעירום מול המראה.
הימנעו משיפוט הגוף שלכם, מה עליכם לעשות (דיאטה וכיוצב) או שינוים שחלו בכם (הזדקנות, מחלה וכו). שמו לב בעיקר ליחס בין הצד הימיני והשמאלי.
התבוננו במחצית התחתונה של הגוף. נסו ליצור מפה טופוגרפית מנטלית של הגוף. סמנו נקודות חיוניות ובריאות, נקודות מיחושים ומחלות.
צירו את גופכם: חזית וגב. צבעו חוויות, תקריות וחבלות שתרמו למבנה הפיסי. השתמשו בבריסטוך, שרטטו קווי המיתווה. באמצעות עיפרונות ועטים כסו את המקומות בגוף שהרגשתם כאב, מתח, תאונה או מחלה. בצבע אחר הבליטו את החלקים שגרמו הנאה ושמחה, אברים בריאים וחיונים., מקרינים חיוניות.
האם אתם מרגישים קרובים לחלקים מסוימים בגוף? שמרו את הרישומים.

התפלגות ימין-שמאל[עריכה]

התפלגות בין צד ימין - שמאל. חצי כדור שמאלי של המח שולט ברב התפקודים המוטריים והעצבים שרירים של הצד הימיני. חצי כדור ימיני של המח שולט בצדו השמאלי של הגוף.
דר רוברט אורנשטטין טוען כי חצי כדור שמאלי מעורב בחשיבה אנאליטית ולוגית בייחוד בתפקודים מתמטיים ומילולים. חצי כדור ימיני אחראי על התמצאות בשטח, אמנות, מלאכות, דימוי גוף וזיהוי עובדות.
הצד הימיני של הגוף נחשב הגברי, אחראי על היגיון, חשיבה רציונלית, אסרטיביות, תוקפנות, סמכותיות, היאנג (בקוסמולוגיה סינית), כוחות יצירה. הצד השמאלי נחשב נשי ואחראי על רגישות, סבילות, יצירתיות, ביטוי הוליסטי, יין.
הבחנה בההבדלים בין ימין-שמאל היא על ידי התבוננות באנשים כשהם מבטאים ביחוד בשעת שיחרור רגשות והדגמתם. קבוצות טיפוליות, סדנאות רגישות ומיפגשי תראפיה קבוצתית הם מקומות יעילים לחקירת יחסים פסיכוסומאטיים.
דצמבר 1970, השתתף בסדנת אנקאונטר במכון אסלן עם 15 אנשים (40) שביום הרביעי נפשו בחדר חשוף פרט לשטיח מקיר לקיר וכתיסר כרים.
השתעמם מהדרכת קבוצות אנקאונטר והחל להתענין בסגנונות בכי.
בהתבוננותו באישה הראשונה שבוכהה שם לב שהיא דומעת מעין שמאל ולא ימין. אחר ימין. כאילו דמעות מעין ימין ביטוי רגשות קשים וסועמים ועין שמאל שמשה כתעלת דמעות לרגשות רכים ופגיעים.
התפלגות ימין-שמאל דומה מודגמת בסיפור על וילאם שוץ שעסה אישה צעירה עיסוי בשיטת רולף. הוא הבחין כי צד שמאל כאב יותר. הצד השמאלי היה רך, ספוגי, כתפה פונה לאחור.כתף ימין פונה קדימה. כאב גרם לארגוף ולסת סגורה ופליטת צעקה 'לעזאזל' (37). הצד הימיני נוקשה, גברי ומגונן. השמאלי רך, נשי ושברירי. בהתאם היא היתה אישה מצליחה אך גם נשית.
הבחנה בפיצול ימין-שמאל ניתן להבחנה ע"י:

 • אופן תנועה
 • שימוש בגוף
 • העיצוב של הרקמות והשרירים.
 • אופן ביטוי לא מילולי ושידור הגישות והרגשות.

חשוב לזכור את ההתפלגות בין ימין ושמאל מפני שהיא מסיעת למקד את החסימות והתכונות האופי שמפעילות גופנפש. דוגמה הידים קשורות בהתקרבות לזולת וביצירת מגע. יד שמאל מקושרת ליצירת קשר באורח סביר וקולט. יד ימין ביצרת קשר פעיל ותוקפני.
עד כה לא מצא הוכחה כי היותו של אדם איטר ימיני או שמאלי מצביעה על העדפה שרירית ומוטורית וההיבטיפ הפסיכולוגים של החיצוי נותרים ללא שינוי - צד ימיני עם תכונות "גבריות" ושמאלי "נשיות".
דר דניאל רפופורט על טכניקות מיילדות של פרדריק לבואייה מטיל אור חדש על עמדה פסיכולוגית לבין היותו אדם ימיני או שמאלי.
דר' פרדריק לבואייה צרפתי שפתח שיטה הוליסטית ללידה של יצירת סביבה נעימה לא רק לרופא ולאם אלא גם לעובר. להנחתו בית חולים בו יש אורורת בוהקים, קולות צורמים, תנועות תוקפניות, חוסר רגישות וכו הם סביבנ אכזרית לנולד ולכן נולד יפגין חוסר רגישות מיד (38), עלול לאמץ גישה תוקפנית או נסיכה (צורה של תוקפנות פאסיבית) כתגובה לסביבה.=, וכן, לרב יש לנו העדפה לצד הימיני של הגוף.
שיטתו של בואייה דוגלת אורות רכים, מגע רך, עיסוי וליטוף התינוק על ידי האם וביתוק מושהה של חהל הטבור. ממחקריו ילדים הנולדים בשיטה זו נראים בריאים ומאוזנים, משתמשים בשני ידיהם ומפגינים יחס מאוזן בין השרירים של צד ימין ושמאל.

התפלגות מעלה-מטה[עריכה]

התפלגות חלק עליון ותחתון. לרב נוטה להיות בוטלטות יותר אנשים מאשר התפלגות שמאל-ימין.

 • מחצית תחתונה - החלק שיוצר קשר עם האדמה. קשור ליציבות, ךתנועה, לשיווי משקל, לתמיכה, לכינון מצב נח של קרקוע.
פסיכולוגיה חברתית: פרטיות, תמיכה, התבוננות פנימה, יציבות נפשית, תלות ותנועה/קיפאון
(מ41) אופי: שקט, בישן, מאופק, שואף ליציבות ולביטחון רגשי.
 • מחצית עליונה - ראיה, שמיעה, חשיבה, ליטוף, הכאה, החזקה, תקשורת נשימה.
פסיכולוגיה חברתית: ביטוי לעולם,תקשורת, תפעולים בינאישיים, אסרטיביות אישית, שאיפות, פעולה.
(עמע 41) אופי: מוחצן, אסרטיבי, בעל כושר ביטוי, הישגי ואיש עשיה

אבחון גופנפש באופן זה, פורפורציות ביחס לעצמו וביחס לפורפורציות לפיהן הוא בנוי (ולא ביחס לאחרים) מאפשרים לדעת איך אדם מתיחס לתחומי חייו. תמונה של גבר עם חלק עליון רחב ותחתון צר ואישה עם חלק עליון קטן ותחתון רב (40).יש לבחון כל אדם בכלליות.
הכי קל להבחנה מקרים של מבנה קיצונים, אנשים רחבים וכבדים מהאגן ומטה וצרים מהמותניים ומעלה או אנשים רחבים ומפותחים יתר על המידה מהמותנים ומעלה וצרים ומכווצים מהאגן ומטה.

 • מחצית גוף תחתונה גדולה מעליונה - האדם מרגיש בנח בעיסוק צדדים מייצבים, ביתיים, מקרקעים ופרטים של חייו. הוא מילא חלקים אלו בגופו. הוא יסתיע בכוחות אלה לצוך תמיכה, הזדהות ויפתח סגנון חיים שיבטיח המשכיות היחסים והמגעים האךה. המחצית גוף העליונה מסמנת על חוסר התפתחות מספיקה הקשורה לביטוי עצמי, אסטריביות ותקשורת. יש הקבלה בין חלוקת המשקל לחלוקת תשומת הלב בחיו. מאחר שהאדן פתל היבטים פרטים הוא ירגיש נוח יותר על עצמו מאשר בחוץ. רגשות שלא מסוגלים להשתחרר באופן טבעי יתורגמו לאמצעי נוח של ביטוי עצמי. אדם כזה לרב יטה להיות רגיש או הוויה יותר מאשר עשיה או פעולה.
(מ41) רגלים בריאות ופעילות עם גב נוקשה או קשיח וזרועות מגושמות מצביע על מעורבות בפלג גוף תחתון.
 • מחצית גוף עליונה גדולה מהמחצית הקטנה - חזות רחבה כחבית ורגלים דקות עם ישבן מכווץ - אדם עם כושר התבטאות, חברותי, אסרטיבי, מוחצן. רגלים ואגן משקפים היעדר כוח ועמידות ליציבות רגשית ולתמיכה עצמית. הוא יצטרך לעמוד יעל שלו באמצעות הגב, החזה, ראש וצדדיו כדי לפצות על חולשת הרגלים והשורשים הרגשים. צדדיו משקפים אסרטיביות. אדם שלרב יתינד ופחות ישב בבית ופעיל (41).
אדם מוכשר עם פלג עליון מתואם לעומת רגלים ואגן מגושם יהיה בעיקר מעורב בפלג גופו העליון.

רב האנשים עם התפלגות שאינה קיצונית אולם יטו לאחד מבין שני ההתפלגויות.
ניתן לזהות את הפיצול גם באמצעים אחרים. דוג':

 • גופנפש זורם ומלא חיים יסבול פחות מפציעות וממיחושים
 • מחצית נוקשה ובלתי מתואמת משקפת מודעות לא מפותחת מספיק של הגופנפש ותסבל ממתח, מאמץ יתר וחבלות כך אדם שהדגש הרב במחצית התחתונה יסבול מכאבי ראש שמקורם במח, קיבה עצבנית, אסתמה, דלקת פרקים של פיסת היד.
 • אי התפתחות של מחצית תחתונה יכול להשתקף בנקע בקרסול, דליות, הפרעת תפקוד מיני, רגלים שטוחות.

המתח בין בריא-חולה משתקף בהתפלגות ימין-שמאל. ניתן להצביע ביתר שאת על חלקי חולי לפי חלוקה מרובה יותר של מעלה ומטה לצד שמאל ימין. דוגמה אדם שלאור חוסר אסרטיביות מתקשה ליצר קשרים, ביטוי רגשותיו באמצעות הזרועות מהווה בעיה עבורו והוא צובר מתח בזרוע הימינית. אם היה מתקשה ביצירת קשרים באופן סביל או כגורם המקבל המתח היה מתמקד בזרוע שמאל. המתח בא לידי ביטוי בחולשה במיפרקים, בשרירים מכווצים, נטיה להיפצע.
אדם שיתקשה לנקוט עמדה ופאסיבי נוכ לצפות שהמתח יהיה ברגל ימין.
אדם מסוכסך עם עצמו ביכולתו לנקוט עמדה יחוש מתח ברגל שמאל.
אין מבנה גופנפש נכון. כל גוף משקף יחודיות משל עצמו וכל חלק משקף תכונת אישיות בו. דימוי לכך היא לראות כל אדם כחבר בקבוצת כדורגל. כל חבר באופן טבעי ימשך לתפקיד ובהתאם לתפקיד יפתח את כישוריו כדי למלא את תפקידו באופן הטוב ביותר. כך האדם נמשך אל תפקידים בחי היום יום ומפתח את כישוריו בהתאם לסביבה בה עובד.

התפלגות חזית/גב[עריכה]

התפלגות בין הצד הקדמי והאחורי של הגופנפש. עמדות פסיכולוגיות ורגשיות מפעילות את התפלגות זו.
הצד הקדמי שקף את האני החברתי, העצמי המודע - מה שמוצג כ"אני": הצד בי שאליו מתיחסים באופן אינטמי, החזית שלנו. אחראי על היבטים להם אנו ערים, תחומים רגשים שמפעילים תנועה והתפתחות בחזית ומהווים מרכיבים פעילים בחיי היום יום: עצב, אושר, געגוע, אכפתיות, אהבה, תקשורת ותשוקה.
גב הגוף משקף משקף יסודות פרטים ולא מודעים בהוויתי.לעיתים מחסן של כל ההיבטים שאין אנו רוצים לעסוק בהם או שרצוננו להסתיר מאחרים ולכן אנו משליכים עמדות ורגשות אל מאחורי הגב. חלק מהרגשות הלא רצוים הם רגשות שלילים שמאוחסנים לאורך השדרה ובצד האחורי של רגלי.
חווית רגשות שאיננו רוצים להכיר בהם או לבטא אותם לא נעלמיםכשיש משהו בחיינו שאינו לרוחנו אנו מאמינים שאני יכולים לסלק או לפוגג אותו (44). מטופלים רבים פונים אליו בתקווה שישלמו לו כסף והוא יגרש את הפסולת והכאב בהם שחוסמים חיים ואושר. הם מניחים שניתן לסלק כל דבר שלילי. אי אפשר לסלק שום דבר מהגוף אלא רק לגרום לו לשנות צורה. לכן הוא מנסה להפוך את הלא ניתן לביטוי לניתן לביטוי עם אנשים שעמם עובד. כשמביאים את העניינים הנסתרים מאחורי החזית הזבל יכול להפוך לדשן.
לרב הגב של הגופנפש הוא חזק וגדוש מהצד הקדמי מפני שכעס ופחד נשלחים לאיחסון בגב וכך נוצר אי שיוויון משקל בין הצד הקדמי לצד האחורי שמותיר את החזית יותר פגיעה וחסרת עמידות כשהגב נעשה דינמו של חוזק וכח גדושים יתר על המידה.
תיאור של התנהגות בהתאם לגופנפש: אדם עם חזית קדמית נעימה ורכה ורגישה. שרירי חזה ובטן פחות מפותחים. יצר רושם של אדם ביישן, אכפתי ועדין. גב שרירי ומכווץ מצוואר ועד קרסלו. הוא היה אדם אדיב, מתחשב, אכפתי, מרחוק מהזרם המרכזי של הקבוצה. אחד המשתתפים האשים אותו שאינו נפתח לפני הקבוצה. ניסיון לגרום להוציא אותו הפך אותו מאדם שקט וביישן לפרטי ומלא חימה. מאדיב החל לכעוס על אשתו, המעסיק, הוריו וילדיו. חזהו התרחב, מיתרי הברכים ושרירי הגב התרככו, נוצר איזון קרוב ובריא בין הצד הקדמי והאחורי (45). חזית וגב הראו פיצול אישיות שגילתה התפרצות רגשית.
הצד הקדמי של הגופפנפש הוא מעין בלון של הבית בו כל הדברים מסודרים להציג את הדימוי החברתי ואילו הגב דומה לעלית הגג או המרתף דחוס בזכרונות, בגרוטאות ובשרידים בעלי ערך. רגשות וגישות סמויים שלא באו לידי ביטוי קופאים לתוך מבנה הגוף ומתבטאים במתח, בלחץ, בשיריון שרירי שמגבילים זרימת החיים.

התפלגות ראש-גוף[עריכה]

התפלגות ראש מהגוף שמתגלה:

 1. הראש והפנים הם ההיבטים החברתיים. המסכה שאנו מציגים בפני העולם. הם משמשים למגע ישיר טלתקשורת יותר מכל חלק אחר בגוף. הגוף מהצוואר ומטה פרטי יותר מהצוואר ומעלה ורובנו מודעים לו פחות מראשנו מפני שאנחנו שמים לב לפנינו ולכושר החשיבה יותר מיתר החלקים.
 2. לפי המערב הראש הוא מקום משכנם של הנפש, השכל וההיגיון.הגוף נחשב לצד הרגשי, החייתי והפחות יצירתי כך שחלוקות גוף-נפש, שכל-רגש, היגיון-אינטואציה ניתנות לזיהוי על פי הדרך שהראש והגוף מתיחסים זה לזה.

התפלגות גו-גפיים[עריכה]

התפלגות של גו-גפיים (46). הגו הוא החלק בגוף שניתן להשוואתו לגרעין או לליבה. מקביל להיבטים בנו שמשרתים אותנו ואת עצמנו, משקפים ומגנים עלינו. הגו מתרכז ב"היותו" והגפים ב"עשות". הגו הוא כמו רחם אליו אפשר לסגת ומשכנו בו את החיות, המודעות ואנו מתגוננים בתחומי הליבה שלנו.
הגפיים הם אותם חלקים שאנו שולחים החוצה מהמרכז, מהליבה לעולם כדי לבצע תיפקודי תנועה, פעולה, יצירת מגע, תיפעול האחר והתקשורת. הגפים הם מעין משולשים פסיכוסומאטיים שמאפשרים להתרחב ולהתפשט מעבר לגבולות ולמיגבלות שנכפו על ידי הגו. נקיטת עמדה, צמיחה לעבר חלומותינו, יצירת מגע עם אחרים, אנו מקרינים את הרגשות ואת האנרגיה החוצה אל היקף הגופנפש ע"י תפקוד פסיכופיסי של זרועות ורגליים. הרגלים נשלחים כלפי מטה מאגן הירכיים כדי לעגן אותנו באדמה. הזרועות נשלחות החוצה מהחזה ומהכתפים כדי לנתחבר עם אנשים, חפצים ופעילויות.
פיצול גו-גפיים מתגלה כשהזרועות והרגליים חלשות וחסרות כח כשהגו מלא ומפותח או כשהזרועות מלאות חיים והגו חלוש ולא מפותח.
כשהזרועות והרגליים חלשות וחסרות כח כשהגו מלא ומפותח - אדם גדש עצמו ברגשות ובתשוקות ומתקשה לבטא או להפעיל את עצמו לממש רגשות אלה. במקרה זה האדם יחוש ירגיש כאילו "הכל כבוש בפנים". אנשים שסובלים ממגרנות. בעת מיגרנה הלב וכלי הדם שולחות פחות דם ואנרגיה לקצות הגוף בשל כיוו. נימי הדם שמעלה לחץ ואת הגודש בגרעין שמוביל לתופעות ולתחושות המהוות התקף. בתחום ההיזון החוזר ניתן למנוע מיגרנות אם האדם הסובל לומד להרחיב את האנרגיה והמודעות שלו מהגרעין החוצה אל הגפיים לפני ההתקף (47). תחושות חום בכפות הידיים והרגלים על ידי היפנוזה עצמית יכול האדם לגרום לנימי הדם במעטפת הגוף להישאר פתוחות ולמנוע התקף מיגרנה.
אדם בעל גו רזה וזרועות ורגלים מפותחות כמו גיבור הסדרה פופאי יטה לעשות יותר מאשר להיות. הוא יתקשה להיפתח ולהרשות לגרעין המפותח להתפש החוצה לעבר צינורות הביטוי של גפיו. הטיפוס השני יתקשה ליצור קשר עם הגרעין שלו משום שיהיה עסוק במשימות המותאמות לזרועותיו ולרגליו. הוא יטה להקדיש זמן לפעילויות ולאנשים אחרים מאשר לעצמו. ישיבה עם עצמו עלולה להיות פעולה קשה.
התבוננו בעצמך ושמו לב להתפלגות הגופנפש. מה חוסר האיזון שיש בגופכם? קשרו בין חוסר האיזון זה לבין העדפות והרגלים המקבילים שמצינים את אופייכם ואת סגנון חייכם. התבוננו בעצמם ונסו לראות את החלקים הלא מפותחים בגופנפש שלכם לא כנקודות תורפה אלא כאזורים לא נודעים של עצמכם הזקוקים לגילוי ולפיתוח נוסף (48).