גופנפש/הקדמה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הספר עוסק ביחסי גוף נפש.
אי אפשר לקחת מרשם של רופא בלבד ובאמצעותו להגיע לידי בריאות. הרפואה המערבית מכירה שבריאות וחולי הם חלק מדפוסי חשיבה וגופנפש, תהליכים פעילים של הרמוניה ודיסהרמוניה פנימית שמשפיעים על מצבי ההכרה, מיכולתנו או מאי יכולתנו לזרום עם התנסות.
ככל שחקר המח התפתח הקשר בין התודעה לבין החולי נעשה נהיר יותר. המח מפקח ומשפיע על תפקודי הגוף: לחץ הדם, קצב הלב, תגובות חיסוניות, הורמונים. המנגנונים של המח מחוברים על ידי רשת אזעקה שמארגנת מחלות.
כל המחלות מסרטן, מסכיזופרניה ועד התקררות מקורן בגופנפש. לואי פסטר הודה שיריב פוליטי שלו צדק שמחלות םחות מתחוללות לאור נגיף ויותר מושפיעים ממידעת החסינות לפולשים.כשמשהו נדבק אלינו אנו עלולים לחוש כאב ולחץ. לב שבור מיוחס ליחסים מאכזבים. מחקר אחרון הראה קשר בין בדידות למחלות לב. רגשות חימה לצרבת ואישיות נוקשה לדלקת מיפרקים.
הגוף הוא אוטוביוגרפיה לאנשים (13). דוגמה הפרעות בתפקוד שמתרחשות לאחר פציעה כמו טווח תנועה מוגבל בזרוע פגועה נעעשו חלק בלתי נפרד ממבנה הגוף. הגוף משקף חרדות ישנות, תנוחות של חיישנות, דיכאון, שחצנות ואיפוק ננעלות בוף כתבנית במערכת החישה והתנועה.
תבניות מקובעות בגוף תורמות להנצחת תהליכים נפשים. לא ניתן להפריד נפש מגוך, מציאות מדימיון ועבר מהווה. הגוף חש את צער הנפש ובאופן מקביל מוגבל על ידי זכרון עיקש של הגוף את מה שהנפש היתה רגילה להרגיש.
שבירת מעגל זה היא על ידי עבודת גוף - דרכי ריפוי שבאופן עמוק מעסות, מתפעלות, משחררות ומשנות את המערכת העצבית - שרירת בגוף ואת הנטייה לעבר חוק הכבידה והסימטריה. עבודה על גוף משנה את זרימת האנרגיה ומשחררת תפיסות או תניות ישנות ומגדילה טווח תנועה. שינוי הגוף משפיע על לולאת הגונפש.
עבודתם של וילהם רייך, אידה רולף, משה פלדנקרייז, פריץ פרלס, וילאם שוץ, אלכסנדר לואן, מיוזג על ידי קן לתובנה עם גישות מזרחיות ומערביות על התפתחות גופנפש.קן רשם את הספר בהיותו בן 26 וניהל סדנות משלו.
קן חזק את הטענה שהתנסות מעצבת את הגוף על עצמו בתור מוצג "A". (14)
קן מעודד שננקוט אמצעים לקראת אחריות עצמית בדרך לבריאות ולרווחה אישית.