גופנפש/גוף-נפש

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

בספטמבר 1970 המחבר עמד עירום מול קבוצה של אנשים שבחנו אותו מתהלך בחדר. דר' פייראקוס תאר לו את היחסים שלו עם ההורים, גישה כללית לחיים, לאהבה, ליחסי אנוש, לסגנונות התנהגות, לביצוע, לשינוי, דרכי התמודדות, לתנועה וכיוצ"ב. יתר האנשים רושמים בקפידה את דברי הדוקטור או מהנהנים בהסכמה או עוצמים עינים (16). הדוקטור תאר בתמציות ובמדויק את חיו כאילו היה לו את המידע הזה קודם לכן (17).הוא קיווה כי גופו ישרת אותו כל עוד יזדקק לו והאמין שאם יזין אותו כהלכה ישמור עליו. לפעמים הגוף נענה לו אך לפעמים אבד שליטה, התעקום נשבר. הוא היה ממלא עצמו בכימקאים שיסעו לגופו בין אם היו בריאים או לא. בלחץ ובחולי הוא תמיד היה מופתע מהבורות שלו על הגוף שלו.בהתמוטטות גופנית היה מאשים את גופו וחסרונות ירש מהוריו. לעיתים התעלל בגופו מאחר ולא האכיל אותו כראוי. בכללי גלה שהוא יכול להתנתק מגופו תקופה ארוכה (18). בחוויות מענגות וסיפוק היו לו קרבה אל גופו אולם רק התנסות עם הדוקטור הוא הרגיש שהוא קשור באורח שונה ממה שהאמין.
הוא למד להבין כי גופו מסתיר את ההיסטוריה והסיפור של חיו (19). כמו גם שניתן לקרוא אותו מבחוץ בדיוק כפי שניתן לקרוא מבפנים. עד אותה תקופה האמין כי יש קשר בין הגוף לנפש אך חלקי.
תורת הביו אנרגיה היא פסיכותרפיה של בריאות וחולי אמוציונאלים מנקודת מבט של האחדות הפסיכוסומטרית, תורה שתרמה להבנה הקלינית של היחסים בין אופי ומבנה פיסי. ביו אנרגיה התפתחו על ידי וילהם רייך (ר פרק 4). הוא התיחס הן לתהליכי ריפוי של סימפטומים והפרעות רגשיות ונפשיות והן למקבילותיהם הסומאטית (הגופניות). השיטה פותח גם ע"י אלכנסדר לואן ודר ג'ון פרייראקוס כשיטה לריפוי שתשלב כלים מילולים / אינטלקטואלים, פיזים ופסיכואמוציונלים לחקירה של קונפליקטים גופנפש.
הביו אנרגיה כולל סוגי אןפי ומבעי גוף שמזוהים לא בריאים ונוירוטים. אבחון זהיר של המצב הגופני והנפשי של המטופל רוצה המטפל להגיע להבנה שלמה של הדרך בה עצב הפרט את חיו ועצמו. בהשלמת האבחנה הוא עובד עם המטופל בפעולות ובתרגילים מילולים, גופנים ונפשים שפותחו בקפדנות ומטרתם לשחרר אזורים מתוחים ולחזק נקודות וויטאליות ולעודד מקורות צמיחה אישית כך שהתנהגות לא בריאה תופסק.
ב1970 השתתף בסדנה במעון אסלן שהיה חלוץ בחקירת "אותן מגמות בחינוך, בדת, בפילוסופיה, ובמדעי הגוף וההתנהגות, המדגישות את הפוטנציאלים והערכי שבקיום האנושי" (20). הסדנה נוהלה על ידי הקטור פרסטרה ודר וילאם שוץ. בנוסף לתרפיה המתרכזת בשיתוף ובגילוי אישי, שוץ ופרסטרה מזגו גם רולפינג שמטרתו היה חקירת הדרכים בו כל משתתף מעצב את גופו.
רופליפינג או אינטגרציה מיבנית היא שיטת עיסוי והפעלת השרירים שפותחה על ידי אידה רולף, פיסיולוגית וביוכימית שהגיעה למסקנה כי טראומות פיסיות ורגשיות מווצות את השריר ומקשיחות את רקמות השריר וחיבור הגוף. ממצב התאמה טבעית הגוף עובר לנוקשות כללית וחוסר איזון כבידתי. הנוקשות תורמת לצמצום טווח הגמישות הרגשית שהגוף משחרר (21).
דר רולף פתח שיטה של 10 פגישות טיפוליות שמטרתן לאפשר לגוף לרכוש עמדה בריאה ומחוברת ביחס לעצמו ולכוח המשיכה. השיטה כוללת עיסוי לשחרור השרירים והרקמות של חיבור הגוף עד ליציבה מאוזנת כך הוא מקל על לחצים, מתחים, שחרור רגשי ואנרגטי מעודד צמיחה ומפתח פתיחות בכל רמות של תפקוד האורגניזם החי.
ביום השני של הסדנה ישבו 12 איש במעגל סביב אחד מחברי הקבוצה שאותו עיסו בשיטת רולף (22) ומעודדים אותו לבטא עצמו רגשית.
ככל שעוובר הזמן מפתחים אמון, חיבה, פתיחות רגשית בסדנה. בדומה לפיתוח שמיעת מוזיקית - מתאר כיצד למד לכוון גיטריה וכל צליל הידד אותו צליל עבורו במיתרים אחרים.
כל שהיה בסדנה והביט באנשים שעוברים עיסוי וחולקים הוא החל להבחין כמה יותר ויותר אנשים מעלים סיפורים דומים ומשתחררים. סיפרים דומים עולים כשחלקים דומים בגוף של אנשים שונים עוברים עיסוי עמוק.
דוגמה: רגשות וזכרונות של הזנחה ונטישה העלו. עבודה בגב עליון העלו רגשות של כעס וחימה. לסת - שחרר עצב. אגן - מיניות. כתפים - מעמסה ואחריות מדאיגה.
עם הזמן שם לב יותר ויותר לדימיון שקיים קשר בין חלק בגוף לסיפור שעולה בו.
בנוסף השתתף
בקורס הנחית טיפול קבוצתי והתבונן באלפי מטפלי שיטת רולף. כך הוא התבונן באלפי אנשים עירומים באינטרקציה ובהבעת רגשות. הוא ציין באופן פאנטי את הצורות שבהם עוצבו סוגי אנשים. הוא ניסה לדמותא יזה אדם ואישיות ואחסון יש לכל אדם לפי גופו.
עם הזמן פיתח שיטה פילוסופית שמסבירה את היחס בין רגשות ואמונות לבין אברים ואזורים בגוף. החל לתרגם את הגוף לנפש ולהפך.
במשך 6 שנים בין התקופות השלים את הספר, התעמק בקשר של גוף נפש, בריאות וחולי. פתח שיטה לפיענוח ומיפוי הגופנפש שיאפשר לזהות את האישיות לפי צורת וזרימת הגוף ולהבין את המהות הפסיכומאטית של בריאות ומחלה. למד גם עיסויף שיאצו, הילינד, פלדנקרייז, תרפיה תבניתית (גשטאלט) ויוגה. בחן תחומים קרובים כמו היזון חוזר (ביופידבק), מדיטציה, פסיכודרמה, מודעות חושית, פסיכודליזם וחקר התנסות הפסיכומטית.
נסה לארגן את המידע (24).
התמקד בשיפור איכות חיו ובגילוי גישות שמקדמים מטרה זו.
על הפרקים בספר.
יציג מניסיונותיו והרהורי האישיים. הערות ומקורות מידע.