ביולוגיה/מערכות הובלה, נשימה, הפרשה והגנה/נשימה התאית האווירנית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הנשימה האירובית / התאית (Respiration) / נשימה אווירנית[עריכה]

נשימה תאית אווירנית כתהליך אנזימטי רב-שלבי בתא[עריכה]

תהליך הנשימה האירובית או התאית מתרחש אצל בני אדם וכל יצור אשר חייב להתקיים עם חמצן, במילים אחרות, היצורים זקוקים לחמצן בכדי לפרק את יחידות הבניין של כל יסוד (שומנים, פחמימות וחלבונים). בהמשך נפרט על יצורים היכולים לפרק את יחידות הבניין ללא נכוחות חמצן.

שלבי התהליך[עריכה]

התהליך כולל בתוכו שלושה שלבי נשימה :

 1. גליקוליזה - במהלכה מפורקת חלקית מולקולה אחת של גלוקוז לשתי מולקולות אורגניות קטנות. מפירוק זה מתקבלות שתי מולקולות ATP (שהן "מטבעות" אנרגיה של הגוף). בהרחבה ; הגוף לוקח מולקולה אחת של גלוקוז (יחידת הבניין של הפחמימות) ומפרק אותה לשתי מולקולות אורגניות (= כל מולקולה השייכת למערכת הביולוגית, כלומר, חלבון, שומן וכדומה, מכילה מימן וחמצן) קטנות יותר, עקב פירוק זה משתחרר 2 מולקולות ATP שהן "האנרגיה של הגוף".
 2. מעגל קרבס - פירוק הגלוקוז ממשיך ומתקבלת עוד אנרגיה עוד שתי מולקולות ATP.בהרחבה ;הסעיף הראשון חוזר על עצמו מספר פעמים בכדי לפרק את הגלוקוז עד הסוף. הגוף אינו יכול לפרק בקלות את הגלוקוז ולכן, עושה זאת בחלקים קטנים.
 3. שרשרת מעבר אלקטרונים - הגלוקוז מפורק עד הסוף ומתקבל פחמן דו חמצני, מים ושרשרת ATP המורכבת מ-38 מולקולות ATP (34 מולקולות נוצרו בשלב זה).

גלגולי האנרגיה[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.  • חלק מן האנרגיה שמשתחררת נצרכת בתהליך יצירת ATP הזמין לתהליכים צורכי אנרגיה.
  • חלק מן האנרגיה מתגלגל לאנרגיית חום.

הרחבה : הנשימה אנאירובית / נשימה אל אוירנית / תסיסה / תהליך התסיסה המסורתי[עריכה]

זהו תהליך הנקרא תהליך התסיסה המסורתי ובו מתפרקים יחידות הבניין ללא נכוחות חמצן. תהליך זה מתרחש אצל חיידקים שאין לידם מקור חמצן ולכן בלת ברירה נושמים נשימה אנאירובית. דוגמה לכך היא חיידקים הנמצאים בקופסאות שימורים וחנוקים בתוך כלי. בתסיסה החיידקים לא מצליחים לפרק את כל הגלוקוז ולכן הם מקבלים פחות ATP (בסך הכול שני מולקות ATP). שלבי תהליך התסיסה :

 1. תחילה הגלוקוז (C6) נוצר מפירוק הפחמימות.
 2. הוא עובר 9 תהליכים אך מכיוון שאין חמצן הוא אינו יכול לעבור את כל 9 השלבים ומגיע עד לשלב ה"פירובט" (C3)
 3. הגוף אינו יכול לגמור את התהליך אך אינו יכול להשאיר את החומרים כמו שהם ולכן הגלוקוז הופך לאחד מבני הסעיפים הבאים :
  • שני חומצות לקטיות - חומצות חלב (תהליך הנקרא "תסיסה לקטית")
  • שני אתנול + תוצרי לוואי (שני פחמן דו חמצני) כאשר החיידק בנוכחות שמרים (תהליך המכונה "תסיסה כוהלית)