ביולוגיה/מיקרואורגניזמים/חיידיקים בשירות האדם

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.איכות הסביבה[עריכה]

טיהור שפכים[עריכה]

הזרמת מי ביוב לאגני חמצן בנוכחות כמויות אוויר גדולות מאפשרות נשימה אירובית בחיידקים. בעקבות הנשימה האירובית מתאפשר פירוק מלא של תרכובות אורגניות והמים מטוהרים.
דרגת הטיהור תלויה בזמן שניתן לנשימה ובמספר מחזורי הטיהור.

טיפול בכתמי נפט[עריכה]

עד לפני כמה שנים חשבו כי עיקר זיהום מנפט נגרם ממלחמות כמו למשל בשנת 1921 כשסדן חוסאן כעס על החלטת חבר הלאומים ושפך אל הים נפט שגרם למותם של רבים. כיום יודעים כי הגורם העיקרי לזיהום האוקיינוס נעשה על ידי ריקון חביות נפט שמולאו במים בשנית כדי לאפשר את מעבר הספינה חזרה לארץ שהגיע ממנה.
נפט הינו מולקולה שומנית העוטפת את החי ומחלחלת לתוך המים ואינה ניתנת לפירוק. היא מורכבת ממים ופחמן דו חמצני.
כיום נמצאו חיידקים שיודעים לפרק נפט אך לא ליסודותיו המקורים. בפירוק זה מתקבל מולקולה אורגנית שניתנת לפירוק במים. וכך , מרססים על מים עם נפט את החיידקים ונפטרים מהנפט.

איתור מוקשים[עריכה]

כיום מנצלים חיידקים שמזונם הינו חומר נפץ על מנת למצוא מוקשים, חיידקים אלה עברו הנדסה גנטי ולהם הוסיפו חומר מזהיר. חיידקיים אלה מפוזרים מעל המשטח החשוד וגדלים בו. כאשר יורד הלילה הם נראים זוהרים וכך ניתן לדעת את גבול איזור המוקשים ללא הריגת בע"ח.

חיידקים לפירוק כספית לנוזל[עריכה]

הכספית היא אחת מהחומרים המסוכנים ביותר שמצויים בסוללה. בכדי למנוע זיהומים על ידה, לוקחים גן מחיידקים שיודעים לפרק את הכספית לנוזל והוספו אותם לפרחי צפצפה. פרחים אלה נשתלים באזורים בהם יש פסולת וסוללות וכך נמנעים זיהומים מהכספית. הצמח שגדל סופג את הכספית עם המים ופולטים אותה מפורקת. כיום מנסים ליצר צמחים שיודעים לפרק את כל חומרי הפסולת של האדם.

רפואה[עריכה]

  1. החיידקים הינם יצורי המבחנה עליהם מנסים את התרופות כדי לבדוק אם הם הכן פועלים.
  2. ייצור תרופות - למשל בכדי לייצר אנטיביוטיקה אנו משתמשים בחיידקים. התרופות העיקריות שמיצרים מחיידקים הם : אינסולין, הורמון גדילה ואינטרפון (מחזק מערכת החיסון, טיפול לסרטן, מונע הדבקה ועוד).
  3. מכונות לימור מולקולה שאיננו מסוגלים ליצור - אחד מהדוגמאות הטובות ביותר לכך שאנו מנצלים חיידקים ליצור מולקולות שאיננו יודעים הוא האינסולין. אם עד לא מזמן הוזרק לחולי סכרת אינסולין של עכברים שלא היו זהים לאינסולין של בן אדם ולכן המערכת תקפה אותם, לעומת זאת היום מצליחים להחדיר לחיידק אינסולין שאיתו לא יודע מה לעשות ולכן פולט אותו בכמויות גדולות החוצה. אחרי ניקוי האינסולין שזרק החיידק ניתן להשתמש בו.