לדלג לתוכן

ביוטכנולוגיה/תהליך היקשרות הנוגדן לאנטיגן

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

יצירת תצמיד נוגדן-אנטיגן = תגובת שיווי משקל[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.דטרמיננטה אנטיגנית , ספציפיות ואפיניות[עריכה]

דטרמיננטה אנטיגנית / אפיטופ – אתר הקישור הנמצא על אנטיגן, אליו נקשר הנוגדן.

אנטיגן יכול להיות מולקולה גדולה בעל מאות ואלפי דטרמיננטה אנטיגניות שונות, אשר כל אחת תקשר לנוגדן משבט שונה. כל השבטים שנקשרו יתחלקו להגדלת אוכלוסיית הנוגדן המתאים.

סוגי הקשרים המייצבים בין הנוגדן לאנטיגן :[עריכה]

  1. קשרים יונים – פירוק קשרים יונים ע"י שינוי Ph.
  2. קשרי מימן – הוספת מים / אוריאב יפרקו קשרי מים.
  3. אינטראקציות פוביות - הוספת ממס אורני יפרק קשרי מימן.
  4. ו.ד.ו

זיקה ואופניות[עריכה]

זיקה - עוצמת קישור הנוגדן לדטרמיננטה האנטיגנית שעל הנוגדן. ככל שההתאמה המרחבית בין אנטיגן לנוגדן אליו הוא קשור, מדויקת יותר, הזיקה תהיה חזקה יותר.

אפיניות – כמה הנוגדן "אוהב" יותר את האנטיגן. האפיניות גדלה ככל שהזיקה מדויקת יותר.

תגובה צולבת[עריכה]

תגובה צולבת קורת כאשר נוגדן אחד נקשר לשני אנטיגנים שונים. הסיבה לכך נובעת מהעובדה שהדטרמיננטה אנטיגנית זהה בשני האנטיגנים.

תלכיד[עריכה]

מתוך העובדה שעל אנטיגן קימות מספר דטרמיננטות אנטיגניות זהות ומתוך העובדה, שלנוגדן שני אתרי קישור לאנטיגן בטווח ריכוזים מתאים של נוגדן ואנטיגן – אנו יכולים לקבל מבנה מולקולארי גדול הנקרא תלכיד.

תלכיד – קבוצה של נוגדנים ואנטיגנים המתחברים יחדיו ושוקעים. תהליך זה לא מתרחש בגוף.

תלכיד

הצמתה / אגלוטינציה - תהליך יצירת תלכיד. יצירת התלכדות מתאפשרת רק בטווח ריכוזים מסוים של הנוגדן והאנטיגן. טווח זה נקרא תחום המנות השקולות. התלכיד הינו רק דוגמא אחת להצמתות שונות (לערך המלא).

תחום המנות השקולות - התחום בו יש ריכוז מסויים של נוגדנים ואנטיגנים הגורם לחיבור של כמה אנטיגנים לכמה נוגדנים. עקב האיחוד, ה"גוש" שוקע.