ביוטכנולוגיה/שאלות/מבחני בגרות בביוטכנולוגיה/פתרונות - בגרות בתהליכים ביוטכנולוגים ב' 2004

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


שאלות אמריקאיות[עריכה]

1. ד

8. א


הנדסה גנטית[עריכה]

19. א. בשיטת ההספג הדרומי חומצת הגרעין הנבדקת היא דנ"א. בשיטה זו מבצעים חיתוך של הדנ"א הנתון באנזימי הגבלה (רסטריקציה). לאחר מכן מבצעים הרצה בג'ל אגרוז של כל החלקים שקיבלנו מהחיתוך באנזימי ההגבלה. את הדנ"א מספיגים מהג'ל לממברנה (פילטר). לאחר מכן, הדנ"א עובר טיפול כימי ליצירת דנ"א חד גדילי ומוסיפים גלאי מסומן. השלב האחרון בתהליך נקרא היברידציה, זהו שימוש בגלאי לאיתור המושבה הרצויה. הגלאי יכול להיות מסומן ברדיו אקטיביות או בפלואורסנציה. שיטה זו בודקת נוכחות גן מסוים בייצור חי .

ב. ההבדל במספר הפסים שהתקבלו מההיברידציה בין הנבדקים הבריאים לבין הנבדקים החולים נבע מכך שהאנזים בו השתמשו לתהליך חתך את חומצת הגרעין הנבדקת בנבדקים החולים לשתי חתיכות, כך שהגלאי נקשר קשירה חלקית לשני החלקים של חומצת הגרעין הנבדקת. קשירה חלקית היא מצב בו לא כל הבסיסים של 2 הגדילים המיועדים לקישור אכן משלימים האחד את השני - רק חלק מהם נקשר לדו גדיל. מחלת ה-CF גורמת למוטציה נקודתית בה מוחלף נוקלאוטיד אחד באחר, בשל החלפת הבסיסים נוצר אתר הכרה נוסף לאנזים ההגבלה בו השתמשנו שחתך את חומצת הגרעין הרצויה ל2 חלקים. חיבור מספר זוגות הבסיסים של אותם חלקים (שמקורם בדנ"א שעבר מוטציה נקודתית), יהיה שווה למספר זוגות הבסיסים בחומצת הגרעין ה"בריאה" - חומצת הגרעין שנבדקה בדם מהנבדקים הבריאים. מספר הבסיסים לא ישתנה כיוון שזוהי לא מוטציה של החסר או הוספה של בסיסים אלא - החלפה. ההחלפה אינה גורמת לשינוי מבחינת גודל חומצת הגרעין (מספר זוגות הבסיסים).


-אימונודיאגנוסטיקה- 23. א. נוגדן חד שבטי זהו נוגדן מונוקלונלי , שפועל כנגד דטרמיננטה אנטיגנית אחת , וכולם בעלי אותה זיקה לאנטיגן זהה.

ב. הנוגדן נקשר לחלבון ובכך מנטרל אותו מקישור אל התאים , ומונע את העזרה שלו בהתרבות תאים סרטנים.

ג.