לדלג לתוכן

אקורדים (תיאוריה)/שיעור 1

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

אקורדים[עריכה]

כפי שלמדנו, יש מספר רב של אקורדים, אך כל אקורד מורכב ממרווח הנקרא טרצה. הטרצה היא מרווח של שלושה צלילים (כלומר, מרווח בין הצליל הראשון לשלישי), ולכן נקרא לצלילי האקורד 1, 3, 5. בין האחד לשלוש ובין השלוש לחמש יש מרווח של טרצה. כאשר בונים את האקורד מ-1,3,5 לוקחים את הצליל הראשון של הסולם, הצליל השלישי של הסולם, והצליל החמישי של הסולם. גם סולמות יש מינוריים, ומז'וריים, ולכן הם משפיעים על האקורדים. כאשר ניקח את ה-1,3,5 של סולם מז'ורי, יווצר אקורד מז'ורי, וכאשר ניקח את ה-1,3,5 של סולם מינורי, יווצר אקורד מינורי.

מהו אקורד מז'ורי[עריכה]

אקורד מז'ור הוא אקורד בעל שלושה תווים ("אקורד משולש"). כל אקורד מורכב מרצף של שני טרצות, אך יש טרצה קטנה, טרצה גדולה (ראה: מרווחים). האקורד המז'ורי מורכב מטרצה גדולה, ולאחר מכן טרצה קטנה. אם נתחיל לבנות אקורד מז'ורי על סולם דו מז'ור, הצליל הראשון באקורד, שנקרא שורש יהיה דו, הצליל השני באקורד (השלישי בסולם), שנקרא טרצה יהיה מי, והצליל השלישי באקורד (החמישי בסולם) שנקרא קווינטה יהיה סול. כעת בנינו את אקורד דו מז'ור.

מהו אקורד מינורי[עריכה]

האקורד המינורי, מאוד דומה לאקורד המז'ורי, אך סדר הטרצות באקורד המינורי שונה, והוא בדיוק הפוך מן סדר הטרצות של האקורד המז'ורי; קודם באה טרצה קטנה, ולאחר מכן גדולה. אם נתחיל לבנות מינורי על סולם לה מינור, הצליל הראשון יהיה לה, השני יהיה דו, והשלישי יהיה מי. אקורד זה נקרא אקורד לה מינור.