לדלג לתוכן

אקורדים באורגן/שיעור 1

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

לאחר שלמדתם מהו אקורד, וקראתם את המדריך ללימוד פסנתר, אתם יכולים לנגן את האקורדים בפסנתר, אך קודם קצת תיאוריה תועיל לתפיסת האקורדים.

תיאוריה

[עריכה]

כפי שלמדנו, כל אקורד מורכב מטרצה. לאקורד, ניתן לעשות מספר היפוכים, כמספר צלילי האקורד. אם האקורד משולש (מורכב משלושה צלילים, כמו האקורד המז'ור והמינור), יהיו לו שלושה היפוכים. ההיפוך קורה כאשר מעבירים את הצליל התחתון של האקורד, אוקטבה למעלה. למשל האקורד דו מז'ור (אקורד C): צליליו הם: דו, מי, סול. אם מעבירים את הדו התחתון, למעלה, צלילי האקורד יהיו: מי, סול, דו. ואם נעביר את המי למעלה, האקורד יהיה: סול, דו, מי, וכן הלאה... כאשר "מזיזים" את האקורד, גוון האקורד לא משתנה. "מצבי הצבירה" של האקורד (ההיפוכים) תורמים לנוחות הנגינה, שאקורד יהיה קרוב לשני.

אקורדים פשוטים

[עריכה]

מעכשיו בכל שיעור נלמד כמה אקורדים, תרגיל לשם תרגול מעבר האקורדים ומנגינה עם האקורדים הנלמדים. את האקורדים יש לנגן ביד שמאל - ואת המנגינה, ביד ימין

האקורד C (דו מז'ור)

[עריכה]

האקורד C (או כפי שקוראי לו בעברית, אקורד דו מז'ור) הוא אקורד מז'ורי המורכב מן התווים , סול, מי ודו. כך הוא מופיע על הפסנתר:

האקורד G

[עריכה]

האקורד G (או כפי , אקורד סול על הפסנתר: המורכב מהתווים רה, סי וסול

התרגיל "מעבר בין אקורדים"

[עריכה]

נגן את האקורד C. לאחר מכן, נגן את האקורד G. כעת תעבור בין האקורדים C ל-G. החלף את האקורדים ברציפות, כאשר בהתחלה החלף את האקורדים במהירות איטית, ולאחר מכן, העלה את מהירות הנגינה. מטרתך היא להגיע לכך שכל שנייה תחליף אקורד.

אקורדים עם מנגינה

[עריכה]

כעת, אחרי שתרגלנו את האקורדים בפני עצמם, נשלב אותם עם מנגינה. האקורדים ייכתבו באותיות מעל החמשה, והתווים כרגיל. את האקורדים יש לנגן ביד שמאל והמנגינה ביד ימין. בשלב זה נוותר על מפתח פה, ותהיה לנו רק חמשה אחת במפתח סול. לשם תרגול, לקחנו את השיר "יונתן הקטן", וכתבנו לו אקורדים. קראו את שיטת התרגול המתייחסת ל"אקורדים עם מנגינה", ואז נגנו.

המנגינה - יונתן הקטן

[עריכה]

אם נמאס לכם מלתרגל את השיר יונתן הקטן, אתם יכולים לראות עוד שירים בדף שירים לאורגן לפי רמות. בחרו את הרמה המתאימה לכם, כמובן, רמה מספר 1.

אם הצלחתם לנגן את השיר ברציפות, הצלחתם והתקדמתם היום. אתם יכולים לעבור לשיעור הבא, שבו נלמד עוד שני אקורדים.