סיכומים לספרים/טראומה והטיפול בה/פרק 12

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הבסיס התיאורטי[עריכה]

Eye Movement Desensitization and Reprocessing = EMDR - שיטת טיפול אינטגרטיבית ממוקדת שפותחה על ידי ד"ר פרנסין שפירו שמרכביה:

 • תנועת עיניים (Eye Movement) - ריצוד עיניים מימין לשמאל על ידי גירוי ויזואלי שמפעיל את המיספרות הימינית והשמאלית של המח. ניתן להשתמש גם באוזניות שמשמיעות צלילים לשתי האוזניים או רטטים בכפות הידיים.
 • הקהיה (דה סנסיטיזציה) של עוצמת הרגשות המתלווים לזכרונות טראומטיים.
 • עיבוד מחדש - שחזור הנרטיב הטראומטי ועיבוד של זכרונות לא מעובדים שלא עברו את מלוא העיבוד.

לפי השיטה המעטן הרגשי של טאומה יכול להיות כבד מעבר להתמודדות של המערכת הנפשית כי עוצמת האיום גדולים שהאדם מוצף ממנו (עמוד 199). בעקבות הפחד העז הזכרון נשמר באופן לא מעובד ותחושת הגוף נצרבת באדם. הזכרונות הלאו עולים אצל האדם בכל מיני מצבים גם לכאלו שאינם סובלים מפוסט טראומה וגורמים למצוקה ולקושי. לעיתים הטראומה פוגעת בתפקוד של האדם. פוביות הן לרב התפתחות של טראומה מהעבר. זכרונות של פגיעות עלולה לגרום גם לאנשים לבטל את עצמם בפני דמויות סמכות.

ד"ר פרנסין מצאה כי נפגעי טראומה מפתחים ריצוד בעיניהם לאחר שחוו טראומה (עמוד 199).

לפי השיטה הזיכרון נשמר בקפסולה אחרת מיתר הזיכרונות בצורתם הגולמית שנסגר לעיבוד זמן קצר אחר האירוע. בעקבות גירוים הזיכרון עולה שוב בצורתו הגולמית. בכל פעם שמתקחש אירוע שמציף את האדם רגשית נוצרת קפסולה אותה חווים שוב ושוב. לכן גם אם עוברים שונים אפשר לומר למטופל שהסכנה חלפה אך הזכרונות ימשיכו להטריד. זיכרונות טראומטים יכולים להופיע בצורה של זכרון בודד אך לפעמים יכולים להיות בעלי מאפינים של תמה טראומטית משותפת (עמוד 201). הטראומה פוגעת בתחושת הביטחון ועלולה לגרום לסדרה של אמונות על עצמי שליליות.

ראשית הטיפול היא למידת המאשבים והכוחות שיש למטופל ולאחר מכן בירור ההיסטוריה של המטופל ועל אירועים טראומטים אותם חווה בעבר שהקשתה על תפקוד, גרמה מצוקה, חסם רגשי או מיצוי חלקי בהווה. אם אין למטופל את המשאבים הרצוים נעזרים באמצעים כמו פסיכו חינוך והקניית מיומנויות.ויסות רגשות הוא תנאי מקדים לטיפול יעיל בטראומה טרם עיבוד התכנים הלא מעובדים.

הדרך לגשת ל"קפסולה" היא דרך 4 ערוצים טיפולים:

 1. סנסורי - זכרון ויזואלי ולעיתים גם ריח או קול (עמוד 202)
 2. רגשי - ערוץשמתווך את הרגשות והתחושות שחווה המטופל באירוע ואת האופן שבו בא לידי ביטוי בהווה.
 3. קוגנטיבי - אלו מחשבות ואמונות שליליות מתקשרות לזכרון. אילו מחשבות חיוביות הינו רוצים שיהיה בזכרון.
 4. סומטי (תחושת הגוף) -תוכן טראומטי גולמי המופיע בצורת תחושות הגוף מזמן האירוע. כאבים בגוף באזורים שנפגעו בעת הטראומה יכולים לשוב לכאוב ולהעלם עם האירוע.

עיבוד הזכרון הטראומטי מתבצע על ידי:

 1. הפנית קשב אל העבר ל"אז" ואל הווה ל"עכשיו".
 2. עבודה המפעילה את שתי המיספרות המח בתהליך. כולל גירוי סנסורי שעובד על שני צדי הגוף ומפעיל את שני צדי המח על ידי השמעת צלילים לסירוגין באוזן ימין ושמאל, מעקב במבט אחר עצם כלשהו הנע לשמאל ולימין ועוד. במהלך הטיפול מקבל המטופל לתת למחשבות להוביל בזמן ששם לב למתרחש וצופה בו מבלי לנסות לשלוט במה שמתרחש בתוכו או לשפוט את האסוציאציות (עמוד 203). האסוציאציות יובילו את המטופל לפרטים נוספים מהאירוע שכלל לא זכר וכן לאסוציאציות שעל פניו אינן נראות לו קשורות לאירוע אך עם העיבוד יתבהר הקשר אליהם.

שיטת EMDR מונה 8 שלבים:

 1. הערכה - מטרתה לברר את מידת ההתאמה של המטופל לעבודץ EMDR. בתומה נבחר אירוע שהותיר רושם שלילי. המטפל עוזר למטופל להתמקד במרכיבים שונים של החוויה (חושים, קוגנטיבים, רגשים וגופנים).
 2. התמקדות בזכרון ובתגובותיו לגירוי חזותי דו צידי, שמיעתי ומגע אותו מבצע המטפל. שלב זה מסתיים כשהמטופל מסוגל לחזור לזכרון המקורי ולחוות אותו ללא מצוקה רגשית ועם אמונה עצמית חיובית.
 3. העלאה מחדש של הזכרון עם האמונה החיובית שעלתה בעיבוד.
 4. סריקת תחושות גופניות לבחינת רגיעה בהפחתת המצוקה והרמה הגופנית.
 5. תרגלי הרפה אם יש צורך.
 6. יומן של חלומות, רגשות ומחשבות. חלק מהמטפלים מאפשרים קשר טלפוני ללא הגבלה (עמוד 204)

המודל הטיפולי[עריכה]

טיפול בשיטת EMDR מורכב מ8 שלבים ממוקדים בזמנים שונים:

 1. אירוע לא מעובד מעבר שיצר את הבעיה או התסמין.
 2. ההשפעה של התסמין, הזכרון והאירוע על הווה.
 3. העתיד שרצוי בתחום שמתמקדים.

מספר הפגישות לכל פגישה ולכל שלב משתנה בהתאם למטופל.

שלבי העבודה בEMDR (הפרוטוקול הטיפולי)[עריכה]

 1. ההיסטוריה של המטופל ותכנון הטיפול (רקע וקפסולות): איתור זכרון טראומטי המשפיע על הווה, הערכת גורמי בטיחות שמאפשרים טיפול, הערכת תמונה הקלינית, התנהגויות לא פונקציונליות, תסמינים ומאפיניים שיש להתייחס בטיפול ולפיהם נבנה הטיפול.
 2. הכנה: ביסוס ברית טיפולית, תכנון תהליך הEMDR, הסבר למטופל איך יראה הטיפול, בחינת משאבים וויסות הרגשות ויצירת ביטחון. התוכן והאורך משתנה בהתאם למטופל. במקרים לא חמורים השלבים הראשון והשני אורכים חצי שעהץ במקרים של התמכרויות קשות והפרעות חמורות השלבים יכולים להימשך חודשים (עמוד 205).
 3. הערכה (בדיקת מדדים) -