לדלג לתוכן

נגינה והלחנה כללית/קריאת וכתיבת תווים - בסיס: הבדלים בין גרסאות בדף

שורה 13:
במוזיקה ישנם מספר מפתחות: מפתח בס, מפתח טנור, מפתח אלט, מפתח סופרן ועוד מפתחות. המפתח הכי שימושי מביניהם והכי מוכר מביניהם הוא מפתח סול.
 
=== מפתח סול ===
{{להשלים}}
 
 
זוהי החמשה. חמישה קווים מקבילים.
 
על החמשה כותבים תווים.
תו הוא אליפסה שנרשמת על אחד מקווי החמשה, או ביניהם.
על פי המיקום של האליפסה (על איזה קו או איזה רווח בין קווים היא רשומה) נדע איזה תו רשום.
בתוך החמשה ניתן לרשום תשעה תווים שונים, חמישה על הקווים, וארבעה ביניהם.
 
 
תווים קוראים תמיד משמאל לימין.
תו שנרשם על החמשה הוא תמיד תו לבן (ללא דיאז (#) או במול (b)). על-מנת לרשום תו שחור רושמים את התו הלבן ולידו סימן דיאז או במול.
[עריכה] מפתח סולחליליתסול חלילית מנגנת תווים מאוד גבוהים, גיטרה בס מנגנת צלילים מאוד נמוכים. על החמשה מקום לתשעה תווים לבנים בלבד (לא כולל תווים שנרשמים מחוץ לחמשה) קצת יותר מאוקטבה אחת בלבד, ובין טווחי הצלילים של גיטרה בס וחלילית סופרנינו מפרידות אוקטבות רבות.
 
המפתח הוא סימן אותו רושמים בתחילת כל שורה של חמשה. על מנת שידע הנגן, לאיזו אוקטבה ולאילו תווים מתייחסת החמשה. מפתח סול למשל, הוא מפתח שמראה על החמשה את המיקום של סול באוקטבה הרביעית. לכן חשיבות רבה למפתח בתחילת השורה, ולמיקומו על החמשה.
מתחיליםמפתח סול נראה כמו S מסולסלת, שמתחילים לצייר אותו בנקודה הגדולה למטה, והקו בחמשה שעליו נופל הקצה השני שלו, הוא סול.
 
כאשר מפתח סול נגמר בקו השני מלמטה (כמו בתמונה) הוא נקרא מפתח דיסקנט (Treble) או מפתח כינור, ולחמשה קוראים חמשת דיסקנט (Treble) או חמשת כינור. במוסיקה עכשווית סביר להניח שלא תיתקל במפתח סול שהוא לא מפתח דיסקנט.
הנה מפתח סול:
 
מתחילים לצייר אותו בנקודה הגדולה למטה, והקו בחמשה שעליו נופל הקצה השני שלו, הוא סול.
 
הנה מפתח סול על חמשה:
 
כאשר מפתח סול נגמר בקו השני מלמטה (כמו בתמונה) הוא נקרא מפתח דיסקנט (Treble) או מפתח כינור, ולחמשה קוראים חמשת דיסקנט (Treble) או חמשת כינור. במוסיקה עכשווית סביר להניח שלא תיתקל במפתח סול שהוא לא מפתח דיסקנט.
 
[עריכה] התווים בחמשת כינורמפתח דיסקנט מצביע עבורנו על מיקומו של סול בשורה הרביעית מלמעלה. התו מעל סול (שמצויר בבֵּינָה, הרווח שבין קווי החמשה, שמעל לקו סול) הוא התו הלבן שגבוה מסול - לה. כך גם התו בבּינָה שמתחת לסול הוא התו הלבן שנמוך מסול - פה. מתחת לפה - מי, זהו הקו התחתון. ומעל לה, לפי הסדר: סי (קו), דו(בּינָה), רה(קו), מי(בּינָה), פה(קו)
שורה 52 ⟵ 38:
 
ניתן כמובן להוסיף עוד ועוד קווים קטנים ולרשום כך את כל התווים, אך בשלב מסויים זה נהיה מסורבל מאוד להבנה, ולכן אם מנגינה היא גבוהה מאוד או נמוכה מאוד, נשתמש במפתח שמתאים לה, ובסימנים נוספים.
 
כעת נראה את שמות התווים בחמשה מורחבת, מסול באוקטבה השלישית, עד רה באוקטבה השישית.
 
 
 
בשלב ראשון אין צורך לזכור את מיקומם של כל התווים על החמשה. כדאי להתחיל כמובן מהתווים שבתוך החמשה, וכדאי גם לזכור את מיקומו של דו אמצעי.
 
על מנת לקרוא תווים טוב, יש צורך להכיר מיד את מיקומו של כל תו (בלי לספור רווחים וקווים מקו הסול של מפתח סול, או מהקו האמצעי שבחמשת כינור - סי), אך מיומנות זו נלמד בהדרגה.
ציורים ממחישים תוכלו לראות ב[[נגינה על פסנתר למתחילים א]] קריאת תווים.
 
[עריכה] תרגולכעת רשום ליד כל תו את שמו.
 
 
 
לחץ על התמונה על-מנת להביט בתשובה.
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
211

עריכות