היסטוריה לבגרות/ארה"ב ויהודי ארה"ב בין שתי מלחמות עולם/המשבר הכלכלי הגדול: הבדלים בין גרסאות בדף

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
== הגילויים של המשבר הכלכלי ==
 
'''1)===תחום כלכלי:'''===
 
*התמוטטות הבורסה והמערכת הבנקאית: כאשר התברר לאזרחי ארה"ב כי המניות שבהן השקיעו את כספם אין נושאות רווחים והן מאבדות מערכן והם רצו להיפטר מהן.השיא היה ב"יום חמישי השחור" ה24 באוקטובר 1929 שבו נמכרו בבורסה בוול-סטריט כ-13 מליון מניות.הציבור הרחב הסתער על הבנקים כדי למשוך כסף מזומן אלא שהבנקים סגרו את דלתותיהם.כ9000 בנקים פשטו את הרגל ואזרחים רבים איבדו את כל חסכונותיהם.
 
*התמוטטות התעשייה ואבטלה כבדה: קטן הביקוש לתוצרת תעשייתית,וכתוצאה מכך היה צמצום בייצור שהוביל לפיטורים של מיליוני פועלים.נסגרו מפעלים ועסקים שהיו תלויים במערכת האשראי הבנקאית,בעלי עסקים רבים נאלצו למכור את נכסיהם במחירי הפסד,ענף הבנייה שותק,מס המובטלים הגיע לכ-13 מליון מובטלים,כ-25% מכוח העבודה במשחק היו מובטלים.כמעט למחצית מהמפרנסים לא הייתה עבודה קבועה.בשנת 1939 הגיע מס' המובטלים ל9.5 מליון מובטלים ושיעור מהשכורות ירד בהתמדה בשיעורים גבוהים.
 
'''2)===תחום חברתי פסיכולוגי:'''===
 
*אי אמון בתפיסה הליברלית כלכלית: המשבר הוביל אזרחים רבים לאבד את אמונם בתפיסה הכלכלית הליברלית שרווחה בשנות ה20 שיסודה אי התערבות הממשל בכלכלה ובאמונה שתחרות חופשית מביאה לצמיחה ושגשוג כלכלי.כמו כן אבד האמון בתפיסה החברתית שחפיה בכוחו של היחיד להיות אחראי לגורלו ולעתידו.
 
*תסכול וייאוש: עם נפילת הבורסה הפכו מיליונרים לחסרי פרוטה בלילה אחד,רבים התאבדו בקפיצה מגורדי שחקים.אווירה של תסכול וייאוש תחושת אכזבה מהממשל ומבעלי ההון התלוו לכך עלייה תלולה באחוזי הפשיעה וגילויי אלימות.
 
*חיפוש אחר מקורות פרנסה: התמוטטות הבורסה,התעשייה והמסחר הובילו לאבטלה כבדה מיליוני אזרחים איבדו את פרנסתם ואת חסכונותיהם.רבים הושלכו לרחובות כי התקשו לשלום את שכר הדירה,מיליוני אזרחים היו על סף רעב.משפחות רבות נהרסו.במקומות שונים הוקמו מחנות צריפים שכונו "ערי הובר".
 
*חינוך: בתי ספר רבים נסגרו משום שלא היה מי שישלם את שכר המורים ומי שיממן את פעילותם של בתי הספר.רבים נטשו את אזור מגוריהם החיפוש אחר מקורות פרנסה וכתוצאה מכן התרוקנו אזורים שלמים ולא היה מי שיבוא בבית הספר.
 
'''3)===תחום פוליטי(אידיאולוגי):'''===
*הרפובליקנים מאבדים את השלטון לטובת הדמוקרטים: בבחירות לנשיאות בשנת 1932,שנת השיא של השפל הכלכלי,עלה לשלטון רוזוולט,נציג המפלגה הדמוקרטית, שהביס את יריבו הובר מהמפלגה הרפובליקנית,כלומר בשנת 1932 איבדה המפלגה הרפובליקנית את הרוב והמפלגה הדמוקרטית הצליחה להחזיק ברסן השלטון גם לאחר מותו של רוזוולט. ניצחון הדמוקרטים נבע מהבטחתם לריסון המשק והמדיניות הכלכלית החדשה "הניו-דיל".
 
*הרפובליקנים מאבדים את השלטון לטובת הדמוקרטים: בבחירות לנשיאות בשנת 1932,שנת השיא של השפל הכלכלי,עלה לשלטון רוזוולט,נציג המפלגה הדמוקרטית, שהביס את יריבו הובר מהמפלגה הרפובליקנית,כלומר בשנת 1932 איבדה המפלגה הרפובליקנית את הרוב והמפלגה הדמוקרטית הצליחה להחזיק ברסן השלטון גם לאחר מותו של רוזוולט.ניצחון הדמוקרטים נבע מהבטחתם לריסון המשק והמדיניות הכלכלית החדשה "הניו-דיל"
.
*התחזקות מפלגות השמאל הקיצוניות: המפלגות הקומוניסטיות והסוציאליסטיות חיזקו את כוחן הם ניצלו את המצב לתעמולה אנטי קפיטליסטית,והאשימו את הממשל ואת הנשיא הובר במשבר חמור.
 
'''===מדוע המשבר הכלכלי בארה"ב גרם לזעזוע עמוק בחברה האמריקאית?:'''===
* היקף הפגיעה של המשבר באזרח הפשוט(פגע בתחומים רבים) ומשך הזמן הארוך שבו נמצא פיתרון.
 
* המשבר פגע בהנחות היסוד של החברה האמריקאית: האמונה בכוחו של היחיד לבנות את עצמו ולהיות אחראי לגורלו.
• היקף הפגיעה של המשבר באזרח הפשוט(פגע בתחומים רבים) ומשך הזמן הארוך שבו נמצא פיתרון.
* התערערה האמונה בהנחות היסוד של התפיסה הכלכלית הליברלית: תחרות חופשית יצירהיצרה צמיחה ייעול וקידום ומינימום התערבות של המדינה בכלכלה.
 
• המשבר פגע בהנחות היסוד של החברה האמריקאית: האמונה בכוחו של היחיד לבנות את עצמו ולהיות אחראי לגורלו.
 
• התערערה האמונה בהנחות היסוד של התפיסה הכלכלית הליברלית: תחרות חופשית יצירה צמיחה ייעול וקידום ומינימום התערבות של המדינה בכלכלה.
 
== הניסיונות של הובר להתמודד עם המשבר עד שנת 1932 ==
4,683

עריכות

תפריט ניווט