היסטוריה לבגרות/כתב המנדט: הבדלים בין גרסאות בדף

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הגהה
מאין תקציר עריכה
(הגהה)
== טופס המנדאט / כתב המנדאט ==
 
מלחה"ע הראשונה הביאה לתבוסת מעצמות המרכז (גרמניה, אוסטרו-הונגריה, תורכיהטורקיה וכדומה). בוועידת השלום שהתכנסה בפריז (ינואר 1919) התעוררה השאלה מי יהיה זכאי לשלוט בשטחים שנשלטו ע"י האימפריה העות'מאנית (טורקיה) במזה"ת. לכאורה כל הסדר פוליטי חדש באיזור היה צריך להתבסס על פי עיקרון "זכות ההגדרה העצמאית" של נשיא ארה"ב וודרו וילסון. אך המציאות הייתה שונה, שכן ב-1916 בהסכם סייססייקס פיקו, צרפת ובריטניה חילקו בניהן את המזה"ת לאזורי השפעה, וב-1918-1917 כוחות צבא בריטים כבשו את האיזור מידי הטורקים.
 
בנסיבות הללו, בעלות הברית הגיעו בניהןביניהן להסדר בו צרפת וברטניהובריטניה תשלוטנה במזה"ת כמעצמות מנדטוריות עד לשלב בו האוכלוסייה המקומית תהיה מסוגלת לשלוט בעצמה. הסדר זה קיבל הסכמה בינ"ל מטעם חבר הלאומים בועדתבועידת סאן רמו (1920). שם הוסכם שברטניהשבריטניה תשלוט בא"י, ירדן ועיראק ואילו צרפת תשלוטנהתשלוט בסוריה ובלבנון.
 
בהתאם לכך, נחתם הסכם בין ברטניהבריטניה ובין חבר הלאומים שבא לקבוע את התחייבויות של ברטניה כמעצמה מנדטורית בא"י. מסמך זה קיבל את השם '''כתב המנדט''' ובו ברטניהבריטניה התחייבה לשלוט בא"י בהתאם לעקרונותיה שללעקרונות הצהרת בלפור (2.11.1917).
 
ברטניהבריטניה שלטה בא"י כמעצמה מנדטורית בשנים 1948-1920 והתחייבותה היו :
'''התחייבותה של ברטניהבריטניה לבניין הבית הלאומי היהודי :'''
 
1. סעיף 2 – ברטניהבריטניה התחייבה לנקוט בתנאים מדיניים, אדמיניסטרטיביים (מנהליים) וכלכלים אשר יבטיחו את הקמתו של הבית הלאומי היהודי ואת התפתחותם של מוסדות שלטון עצמאיםעצמאיים, תוך שמירה על הזכויות האזרחיות והדתיות של כל תושבי א"י בלי הבדל בין דת לדת ובין עם לעם.
 
2. סעיף 4 – ברטניהבריטניה התחייבה להכיר בסוכנות היהודית כגוף יציגמייצג של ההסתדרות הציונית העולמית, במטרה לייעץ לממשלת המנדאטהמנדט בכל העניינים הכלכלים והחברתיים אשר נוגעים להקמתו של הבית הלאומי היהודי ולענייניה של האוכלוסייה היהודית על מנת לסייע ולהשתתף בפיתוח הארץ.
 
3. סעיף 6 – ממשלת המנדאטהמנדט התחייבה לעודד ולהקל על עלייה יהודית תוך שיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית לא"י, התיישבות צפופה של יהודים על הקרקע, כולל אדמות מדינה ואדמות שוממות...
 
 
 
'''התחייבותה של ברטניהבריטניה לכלל האוכלוסייה :'''
 
1. סעיף 13 - ברטניהבריטניה התחייבה להיות אחראית על המקומות הקדושים, על הבניינים והמקומות הדתיים בא"י ולתת מעבר חופשי למקומות הללו כמו גם חופש דת ופולחן.
 
2. סעיף 15 - ברטניהבריטניה התחייבה להבטיח חופש דת, מצפון ופולחן לכל תושבי הארץ ללא אבחנה על רקע דת, גזע או לשון. כמו כן, הובטחה זכותה של כל עדה להחזיק בתי ספר משלה, לחינוך בניה בלשונה היא.
 
3. סעיף 22 – ברטניהבריטניה התחייבה להכיר בשלושתבשלוש שפות רשמיות (אנגלית, עברית וערבית). ועלולכן, כןעל כל כתובת, בול, כסף וכדומה יפורסמויהיה הכיתוב בשלושתבשלוש הלשונות הללו.
4. סעיף 23 – ברטניה התחייבה להכיר בחגים של כל עדה ועדה בא"י ובימי מנוחה חוקיים לבני העדות הללו ( למשל: יום ראשון כיום מנוחה של הנוצרים, יום שישי כיום מנוחה של הערבים ויום שבת כיום מנוחה של היהודים).
 
4. סעיף 23 – ברטניהבריטניה התחייבה להכיר בחגים של כל עדה ועדה בא"י ובימי מנוחה חוקיים לבני העדות הללו ( למשל: יום ראשון כיום מנוחה של הנוצרים, יום שישי כיום מנוחה של הערבים ויום שבת כיום מנוחה של היהודים).
5. סעיף 24 – ברטניה התחייבה להגיש למועצת חבר הלאומים דו"ח שנתי על המדיניות שהיא נקטה למימוש כתב המנדאט.
 
5. סעיף 24 – ברטניהבריטניה התחייבה להגיש למועצת חבר הלאומים דו"ח שנתי על המדיניות שהיא נקטה למימוש כתב המנדאטהמנדט.
'''חשיבות טופס המנדאט'''
 
טופס המנדאט הוא הסכם בינ"ל שמחייב את ברטניה ומעצב את דרכי שלטונה על בסיס הסעיפים הנזכרים. אוכלוסיית א"י ; יהודים וערבים יהיו חייבים לחיות ולנהוג ע"פ סעיפים הללו.
'''חשיבות טופס המנדאטהמנדט'''
טופס המנדאטהמנדט הוא הסכם בינ"ל שמחייב את ברטניהבריטניה ומעצב את דרכי שלטונה על בסיס הסעיפים הנזכרים. אוכלוסיית א"י ;- יהודים וערבים, יהיו חייבים לחיות ולנהוג ע"פ סעיפים הללו.
 
'''דוגמאות למימוש ההתחייבויות ברטניה בטופס המנדאט במהלך שנות ה - 20'''.
משתמש אלמוני

תפריט ניווט