חלומות צלולים/טכניקות מתקדמות ליצירת חלומות צלולים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בפרקים הקודמים למדת ליצור חלום צלול בעזרת בדיקות מציאות רבות אותן תבצע במשך היום ובעזרת זיהוי עוגנים ("סימני חלום") בחלומותיך, בפרק זה תלמד מספר טכניקות מתקדמות ויעילות במיוחד ליצירת חלומות צלולים אשר יגבירו פי עשרות מונים את סיכוייך לחלום חלום צלול ואשר יאפשרו לך ליהנות תוך זמן קצר מחלומות צלולים רבים ובתדירות גבוהה, מומלץ כי תנסה אותן בעיקר בשבתות ובחופשות אך גם בימים רגילים באמצע השבוע כשתוכל לפנות מעט זמן וללכת לישון בשעה מוקדמת.

שיטות אלה אינן באות במקום כתיבת יומן חלומות אלא בנוסף אליו!

MILD - Mnemonic induction of lucid dreams (יצירת חלום צלול באמצעות זיכרון)[עריכה]

טכניקה זו ידועה כאחת השיטות היעילות והמוצלחות ביותר ליצירת חלומות צלולים! היא קלה ופשוטה מאד לשימוש ומתאימה למתחילים ולמתקדמים כאחד, בעזרתה תוכל לחוות מספר רב של חלומות צלולים תוך פרק זמן קצר, טכניקה זו פותחה ע"י דוקטור לה-ברג' מהמכון לחקר חלומות צלולים (בארה"ב) כחלק מעבודת דוקטורט שביצע בנושא של "יצירת חלומות צלולים מתוך רצון", שיטה זו יעילה ומומלצת במיוחד!

 1. הולכים לישון...
כוון שעון מעורר אשר יעיר אותך לאחר 6 - 5 שעות שינה ולך לישון. רצוי מאד כי כשתתעורר תזכור לפחות חלום אחד בצורה טובה ומפורטת, לכן מומלץ כי לפני שתרדם תחזור שוב ושוב בראשך על המשפט - "כשאתעורר אזכור מצוין את כל מה שחלמתי!", חשוב כי בזמן שתגיד את המשפט באמת תתכוון אליו ולא תחזור עליו סתם ללא כוונה! השתדל לחזור על המשפט במשך 10 דקות לפחות או עד שתרדם.
 1. מתעוררים...
כשתתעורר נסה להיזכר בחלומות שהיו לך ולאחר מכן קום ורשום אותם ביומן החלומות שלך בצורה מפורטת. עכשיו עליך להישאר ער במשך שעה שלמה לפני שתחזור שוב לישון. חשוב מאד כי לא תישאר רדום אלא תגיע למצב שבו אתה עירני, לכן מומלץ כי תשטוף את פניך במים, תתקלח או תבצע פעילות גופנית קצרה אשר תעיר ותרענן אותך. רצוי מאד כי תנצל שעה זו לקריאת חומר הקשור לחלומות צלולים (קריאה באתר זה לדוגמה או באתרים דומים ואפילו קריאה ביומן החלומות שלך) בכדי להעלות את מודעותך לנושא לפני שתחזור לישון.
 1. חוזרים שוב לישון...
לאחר שעה בה היית ער חזור שוב למיטתך. נצל את הזמן עד שתירדם או משך 10 דקות לפחות כדי לחזור ולשנן בראשך שוב ושוב את כל פרטי החלום האחרון אותו זכרת כשהתעוררת מ-6 - 5 שעות השינה, דמיין את עצמך שוב בתוך אותו חלום אך הפעם דמיין כי אתה מבין לפתע שאתה בעצם חולם (נסה להיזכר בפרט מסוים בחלום ודמיין את עצמך ניתקל בו שוב כשהפעם אתה אומר לעצמך "אני חולם! זה חלום!!!"), כמו כן חזור ואמור לעצמך "בפעם הבאה שאחלום אדע שאני חולם!" תוך רצון אמיתי שכך יהיה, אם אתה מוצא את עצמך חושב על דברים אחרים הפסק מיד והחזר את מחשבתך לנושא.
 1. חלום צלול!
זמן קצר לאחר שתרדם אתה אמור למצוא את עצמך שוב בתוך אותו חלום שהיה לך קודם (ממש כמו שידור חוזר) אך הפעם תבין כי אתה חולם!

כמה הערות[עריכה]

כדי ששיטה זו תפעל בצורה היעילה ביותר יהיה עליך לזכור את אחד מחלומותיך האחרונים בצורה טובה ומפורטת כאשר תתעורר מ-6 - 5 שעות השינה הראשונות. במידה ותתעורר ולא תצליח להיזכר בפרטים כלשהם מחלומותיך האחרונים תוכל לבצע את אחד מהדברים הבאים:

 • דמיין את עצמך בסביבה בה תרצה להיות (על חוף הים, באמצע יער קסום...) ונסה לדמיין כי בזמן החלום אתה נעשה מודע לכך שהינך חולם ואומר לעצמך "אני חולם! אני חולם!!!" כמו כן חזור ואמור לעצמך "בפעם הבאה שאחלום אני אדע שאני חולם!" תוך רצון חזק וכוונה חזקה שכך באמת יהיה, המשך בתהליך זה במשך 10 דקות לפחות או עד שתירדם. השאיפה היא כי לאחר שתרדם תמצא את עצמך באותו מקום אותו דמיינת ותבין כי אתה חולם.
 • אפשרות נוספת: אם תתעורר מ-6 - 5 שעות השינה ולא תצליח להיזכר בפרטים מחלומותיך האחרונים תוכל להמשיך על פי ההוראות הרשומות בשיטת ה-WILD ("יצירת חלום צלול מתוך ערנות") אשר תפורט כאן מיד בהמשך. בשיטת ה-WILD אינך חייב לזכור את חלומותיך כאשר תתעורר מ-6 - 5 שעות השינה ולכן היא מתאימה למקרה כמו זה.

WILD - Wake-Initiated induction of lucid dreams (יצירת חלום צלול מתוך ערנות)[עריכה]

שיטה זו נחשבת קשה יחסית לביצוע בעיקר אם אינך יודע לקראת מה אתה הולך או אם אינך מבצע אותה כראוי, אך היא קלה ואפקטיבית מאד אם אתה פועל לפי ההוראות ויודע למה לצפות. השיטה מבוססת על המשך החזקת המודעות העצמית שלך בזמן שאתה נרדם ועד לתחילת החלום הצלול.

הבעיה העיקרית בשיטה זו היא יכולתך להישאר מודע עד תחילת החלום בלי לאבד את ההכרה כמו בהירדמות רגילה, כמו כן דברים מוזרים ומפחידים עלולים להתרחש עד לתחילת החלום. היתרון הגדול של שיטה זו הוא שלאחר שהתגברת על הפחד ותפסת את הרעיון, תוכל ליצור בעזרתה חלום צלול בכל פעם שתרצה!

 1. נלך לישון...
כוון שעון מעורר אשר יעיר אותך לאחר 6 - 5 שעות שינה ולך לישון.
 1. מתעוררים...
כשתתעורר עליך לקום מהמיטה ולהישאר ער במשך שעה שלמה לפני שתחזור שוב לישון. חשוב מאד כי לא תישאר רדום אלא תגיע למצב שבו אתה עירני, לכן מומלץ כי תישטוף את פניך במים, תתקלח או תבצע פעילות גופנית קצרה אשר תעיר ותרענן אותך. רצוי מאד כי תנצל שעה זו לקריאת חומר הקשור לחלומות צלולים (קריאה באתר זה לדוגמה או באתרים דומים ואפילו קריאה ביומן החלומות שלך) בכדי להעלות את מודעותך לנושא לפני שתחזור לישון.
 1. חזרה לשינה וכניסה לחלום צלול!
לאחר שעה בה היית ער חזור שוב למיטתך. עכשיו עליך להתחיל להתרכז בדבר מסוים ללא הפסקה על מנת לשמור על המודעות העצמית שלך בזמן שאתה נירדם ועד כניסתך לחלום הצלול, לדוגמה:
 • התרכז בנשימותיך.
 • התרכז בתקתוק של שעון אותו תשים ליד מיטתך.
 • התרכז במוזיקה חלשה מרדיו או דיסק ליד מיטתך.
 • התרכז במשפט מסויים עליו תחזור שוב ושוב בראשך לדוגמה "עכשיו יהיה לי חלום צלול , עכשיו יהיה לי חלום צלול..."
 • התרכז באיבר מסויים בגופך לדוגמה ביד ובתחושה בה.
 • כל דבר אחר שנוח לך להתרכז בו...

עליך להמשיך להתרכז ללא הפסקה בדבר עליו החלטת, בשום אופן אל תתחיל לנדוד עם מחשבותיך לכיוונים אחרים ואל תיתן לעצמך לחשוב על דברים אחרים בזמן הזה משום שהתוצאה תהיה שתאבד את המודעות העצמית שלך ותרדם כרגיל (כלומר בצורה לא מודעת).

דבר ראשון שיתכן ותראה יהיו אפקטים של צבעים וצורות בגווני צהוב בדומה למה שאתה רואה כשאתה לוחץ ומשפשף את עיניך כשהן עצומות, עליך לזכור כי אל לך להתרכז בתופעה "מהפנטת" זו או לתת לה למשוך את תשומת לבך משום שהתוצאה תהייה שתאבד את הכרתך (תודעתך) פשוט תן לדברים לזרום כמו שהם וקבל אותם באדישות, אל תנסה להיות מעורב וגם אל תנסה לדכא או להפסיק את התופעות.

בשלב מסוים סביר להניח שתתחיל לשמוע קולות שישמעו לך מציאותיים לחלוטין כמו דלתות שנפתחות ונסגרות בבית, אנשים (מוכרים או לא מוכרים) שהולכים בבית או סמוך למיטתך ומדברים בקול או כל דבר דומה אחר. יתכן גם שתרגיש נוכחות כל שהיא בסמוך אליך, חשוב לא לפחד מתופעות אלו, זהו רק סימן מעודד לכך שאתה כבר קרוב מאד לכניסה לחלום, דע לך שזהו שלב שאתה עובר בעצם בכל לילה כאשר אתה נרדם אך בצורה לא מודעת, למרות שהקולות ישמעו אמיתיים לגמרי עליך להרגיע את עצמך ולדעת כי הם רק פרי דמיונך.

תופעות נוספות אשר יתכן ותתנסה בהן הן תחושה של מישהו אשר נוגע בך, נשען עליך או אפילו יושב עליך (תופעה זו מכונה "הזקנה" או "המכשפה") כמו כן במידה ותתאמץ לפקוח את עיניך בשלב זה יתכן מאד ותבחין בדמויות או אנשים העומדים בחדר ואף מביטים בך, אל תתן למראות להפחיד אותך, אל תשכח שחלקים במוחך נמצאים כרגע במצב של תחילת חלימה ואילו חלקים אחרים נמצאים במצב של עירנות מלאה ומודעות, בשלב זה מוחך נמצא במצב כימי מיוחד במינו העלול ליצור אפקטים מסוג זה בהם משתלבים יחד מציאות ואפקטים של חלימה והזיות, חשוב מאד שתישאר רגוע ותמשיך בתהליך.

אם תתחיל לחשוב מחשבות "מופשטות" בשלב מסוים - זה סימן שהחלק "הלוגי" במוחך מתחיל להירדם ואתה קרוב מאד לאיבוד הכרתך, מה שעליך לעשות - להשתדל לחשוב בצורה לוגית, נסה לבצע בראשך חישובים מתמטיים פשוטים (3 * 2, 10 - 5, 2 + 2...).

בשלב מסוים יתכן שתחווה תופעה המכונה "שיתוק שינה" ותרגיש שכלל אינך מסוגל לזוז, זהו מצב נורמלי בו הגוף משתק את מערכת העצבים על מנת שלא תבצע באמת פעולות אותן אתה מבצע בזמן החלום, הדבר עלול לגרום לך להרגשה של חוסר אונים בזמן שאתה משותק אך גם כאן אין לך מה לפחד, כמו כן יתכן ותרגיש ויברציות (רעידות) עדינות או חזקות לאורך כל הגוף הבאות והולכות בדומה לגלים של זרם חשמלי, שוב - אין לך מה לחשוש או לפחד מתופעות אלו, הן מתרחשות בכל לילה בין שאתה מודע ובין שאתה לא מודע אליהן - המשך בתהליך עד שתתחיל להבחין בזירה ויזואלית שהולכת ונבנית מול עיניך כלומר תחילת כניסתך לחלום הצלול, תן לתהליך להמשיך לזרום עד שתמצא בחלום (כשתראה את הנוף הויזואלי של החלום מתחיל להיווצר וללבוש צורה פשוט אפשר לעצמך ביודעין "להישאב" / "להחליק" לתוך הנוף שנוצר).

שיטה נוספת להעסקת המוח עד תחילת החלום היא לדמיין את עצמך נוהג, דמיין את עצמך נוהג במכונית, הקשב לרעש מהמנוע, דמיין את עצמך מעביר הילוכים או מבצע כל פעולה אחרת הקשורה לנהיגה, נסה לקבל תחושה של הכביש עליו הרכב נוסע, השאר מרוכז אך ורק בנהיגה והימנע ממחשבות על כל נושא אחר, המשך כך עד שתראה את הנוף הויזואלי של החלום נבנה מולך ואז פשוט נהג לתוכו עד שתשתלב בו.

Third Eye method (טכניקת "העין השלישית")[עריכה]

טכניקה פשוטה, אפקטיבית וככל הנראה גם המהירה ביותר ליצירת חלומות צלולים (או הקרנה חוץ גופית) וזאת ע"י יצירת רמת מודעות שהיא הרבה מעבר לזו הקיימת במשך היום כשהינך ער. טכניקה זו הינה חדשה יחסית ונחשבת בעיניי רבים לטכניקה האפקטיבית והמהירה ביותר להשגת "חלומות צלולים" ו"הקרנה חוץ גופית" (הקרנה מבחינה מחשבתית לפחות...). רוב המשתמשים בשיטה זו מצליחים להיכנס למצב של "חלום צלול" או "הקרנה חוץ גופית" תוך זמן קצר כבר בניסיונות הראשונים, שיטה זו מבוססת על העיקרון של יצירת מצב בו הגוף ישן אך המוח ער.

הדרישות - רצוי מאד שתהיה מסוגל לישון לפחות 9 - 8 שעות, אחרת יתכן שהשיטה לא תעבוד עבורך! זאת משום ש-6 שעות השינה הראשונות מוקדשות בעיקר למנוחה פיזית של הגוף והרבה פחות לחלומות, לכן על מנת שהשיטה תצליח עליך לפנות לפחות 8 שעות (מתוכן 6 שעות ראשונות יוקדשו לשינה, לאחר מכן שעה בה תהיה ער ולאחר מכן שעה אחת נוספת לפחות בה תחזור לישון). סופי שבוע (שישי שבת) הם בדרך כלל הזמן הטוב ביותר להפעלת השיטה או נסה ללכת לישון מוקדם יותר, מהר מאד תגלה שזה שווה את המאמץ!

רצוי מאד (אפילו הכרחי) שקודם שתנסה שיטה זו תנהל יומן חלומות במשך 3 - 2 שבועות לפחות, כשתתחיל בכך אולי הדבר יראה לך מיותר ו"לא נוח" אך לאחר מכן תראה שלפתע אתה זוכר הרבה יותר פרטים מחלומותיך בכל בוקר (ראה פרק "יומן חלומות") והדבר יהפוך אצלך לנוהל קבוע כמו לצחצח שינים ולשטוף פנים בבוקר, ניהול "יומן חלומות" הוא תנאי מקדים וחשוב מאד גם לגבי כל אחת מהשיטות האחרות ליצירת חלומות צלולים.

תופעת לוואי - יתכן שביום השני להפעלת השיטה תסבול מעט מכאבי ראש עקב המאמץ הפיסי המופעל על שרירי עיניך בזמן הפעלת השיטה וההתמקדות ב"עין השלישית", העניין מסתדר לאחר מספר ימי אימון כאשר שרירי העין מתרגלים לכך (כמו כל שריר אחר בגוף, גם לשרירי העיניים לוקח זמן להתפתח בזמן מאמץ).

 1. כוון שעון מעורר שיעיר אותך אחרי 6 שעות שינה (קח בחשבון את הזמן שבדרך כלל לוקח לך להירדם...)
שכב במיטה וסגור את עיניך.
הרם ("גלגל") את עיניך כלפי מעלה כך שיביטו לכיוון ה"עין השלישית" הממוקמת במרכז המצח (בין שתי הגבות ומעט מעליהן), בתחילה זה יהיה "לא נוח" אך לאחר מעט תרגול תוכל לעשות זאת בקלות וללא מאמץ, כדי להבטיח שאתה אכן עושה זאת כראוי - כשעיניך פתוחות גע במרכז המצח בעזרת האצבע ונסה להביט עם עיניך כלפי מעלה למקום בו האצבע נוגעת במצח בצורה הטובה ביותר שתוכל בלי לאמץ את עיניך יותר מדי, כמובן שלא תוכל לראות ממש את קצה האצבע במקום בו היא נוגעת במצח אולם זה המצב בו עיניך צריכות להיות כשהן סגורות, זכור, אינך רוצה לאמץ את עיניך יותר מדי. אם אתה מרגיש את המצח "מתקמט" זה אומר שאתה מתאמץ יותר מדי, עיניך צריכות להתבונן כלפי מעלה אבל פניך צריכות להישאר רגועות. שיטה זו נקראת "טכניקת ההתמקדות בעין השלישית", בפעולה זו אתה "מדרבן" אזור בראש שהיונים והרומאים הקדמונים כינו "העין השלישית" אשר ידוע כאזור שמעורר תופעות כמו "חלומות צלולים" ו"הקרנה חוץ גופית".
בזמן שתמשיך להביט לכיוון "העין השלישית" (כפי שאזור זה מכונה) חזור ואמור לעצמך "הלילה כשאחלום אני אדע שאני חולם!!!" תוך כוונה אמיתי ורצון חזק שכך אכן יקרה (אם תרצה לחוות "הקרנה חוץ גופית" אמור לעצמך במקום זאת "הלילה תהייה לי הקרנה חוץ גופית!!!"), כמו כן כדאי שתנסה לדמיין את עצמך בחלום הצלול (נסה לדמיין את עצמך במקום בו תרצה להיות בחלום) או נסה לדמיין את עצמך מתנתק מגופך, יוצא ממנו החוצה וקם מהמיטה, פעולות אלו אולי נראות לך מיותרות אך ככל שתכין את עצמך נפשית למה שעתיד לקרות וככל שתגביר את ה"השראה" כך יגדל הסיכוי שזה יקרה.
בצע זאת עד שתתחיל להרגיש עייף ושכבר אין לך שליטה על ההתמקדות ב"עין השלישית", כשזה קורה, נסה לגלגל את עיניך שוב חזרה לכיוון ה"עין השלישית", המשך כך עד שתירדם. אם תרגיש קושי להירדם - בצע תרגיל זה כ-3 דקות ואז נסה להירדם.
חשוב שתחזור ותגיד לעצמך את כוונתך ("הלילה בזמן שאחלום אעשה בדיקות מציאות עם שעון היד ואדע שאני חולם!!!" או משהו בסגנון...) תוך רצון חזק ואמיתי שכך באמת יהיה (דבר זה מטמיע את רצונך לתוך המודעות וכתוצאה מכך גם לתת מודע שלך, דבר זה חשוב משום שבזמן שאתה ישן רק התת מודע פעילה ולכן חשוב להטמיע בה את כוונתך ו"לתכנת" אותה שכך יקרה...)
יתכן שכבר בשלב זה תיכנס לחלום צלול או למצב של הקרנה חוץ גופית - תהנה!!!
אם לא, המשך לשלב הבא:
 1. כשתתעורר ע"י השעון המעורר תרגיש עייף ורדום.
אתה חייב (חייב!) לקום מהמיטה, הדלק את האור (עדיף שהאור לא יהיה חזק ומסנוור מדי - אור בעוצמה הדומה לאור שנוצר כשהשמש זורחת הוא טוב) או לך למקום מואר על מנת "להתעורר", לך לשירותים אם יש צורך, שטוף את פניך על מנת להתרענן (מומלץ!!!), עליך להישאר ער במשך כשעה אחת ובזמן זה מומלץ מאד שתשב ותקרא חומר הקשור ל"חלומות צלולים" (או הקרנה חוץ גופית) על מנת להעמיק את המודעות בנושא ועל מנת שיוטמע היטב ויישאר "טרי" בראשך לפני שתחזור לישון, על תיתן לעצמך להירדם או "לחלום בהקיץ" עליך להמשיך ולהעסיק את המוח במשך השעה כולה.
חזור ושכב במיטה (כבה את האור!), סגור את עיניך ו"גלגל" אותן שוב חזרה לכיוון ה"עין השלישית", מתברר שמצב פיזי זה של העיניים גורם ליצירת מצב מוחי המכונה "אלפא"(Alfa), זהו מצב מיוחד במינו בו אנשים יכולים לדמיין דברים ממש "משוגעים" (כמו איזה מצב של טראנס...!) אבל מצד שני המוח נמצא גם במצב "בטא" (Beta) שהוא מצב המוח בזמן ערנות, כלומר - יש לך שליטה מלאה ומודעת על גופך כתוצאה מהשעה בה היית ער והעסקת את עצמך... לכן מה שקורה זה ש"אלפא" ו"בטא" משתלבות יחד ונוצר מצב שמתאים במיוחד ליצירת חלום צלול או הקרנה חוץ גופית!
עכשיו חזור ואמור לעצמך את כוונתך - "עכשיו יהיה לי חלום צלול!!!" (או "עכשיו תהייה לי הקרנה חוץ גופית!!!") אך הפעם עליך להפסיק את המבט לכיוון ה"עין השלישית" וכן את החזרה על המשפט אחרי כ-3 דקות ופשוט תן לעצמך להירדם, אם אתה נרדם לפני כן, זה בסדר גמור.
 1. אחד משלושת הדברים הבאים יתרחש ככל הנראה:
 • תתעורר משותק (לא תוכל להזיז אף איבר בגופך) ויתכן שאף תרגיש ויברציות (רעידות) לאורך הגוף, תרגיש תחושה מוזרה שאתה קל מאד ומסוגל "להתנתק" מגופך הפיזי ולצאת החוצה - זוהי נקודת התחלה מצוינת לנסות "הקרנה חוץ גופית" (יש ויכוח אם זו באמת הקרנה חוץ גופית או רק "חלום צלול" שבו אתה רואה את עצמך עוזב את גופך הפיזי, אך ללא ספק זו תחושה שלא תשכח מהר!)
 • תמצא את עצמך לפתע בתוך "חלום צלול" ברמת צלילות גבוהה ועם סיומו של החלום קרוב לוודאי תתעורר במיטתך "משותק" וללא יכולת לזוז במשך מספר רגעים או דקות.
 • תתנסה ב"התעוררות כוזבת" - לכן אם תמצא את עצמך שוכב במיטה ונראה לך שהתעוררת - בצע מיד "בדיקות מציאות"! ברגע שתבין שאתה בעצם חולם תוכל לנצל זאת לטובתך וליצור חלום צלול (נצל לדוגמה את טכניקת ה"סחרור" שתוארה קודם לכן על מנת ליצור לך סביבה ויזואלית אותה תרצה!).

טכניקת הצמא / הרצון לשתות[עריכה]

לפי שיטה זו עליך לבצע "בדיקות מציאות" בכל פעם שאתה שותה, כלומר בכל פעם בה אתה מוצא את עצמך שותה מים, מיץ, או כל דבר אחר, עליך לשאול את עצמך "האם אני חולם???" ואז לבצע בדיקות מציאות.

לאחר מספר ימים (או שבועות) כשנראה לך שהתאמנת מספיק, עליך ללכת לישון כאשר אתה צמא מאד ולאחר שזמן רב לא שתית (ישנם כאלה שאף מגבירים עוד יותר את תחושת הצמא ע"י אכילת מאכל מלוח או דבר מתיקה מצמיא כמו שוקולד לפני השינה) ולפני שתירדם חזור ואמור לעצמך "כאשר אשתה אדע שאני חולם!!!" סביר מאד להניח שבמהלך חלומך תרגיש צמא ותשתה, אם התאמנת מספיק אתה אמור להיזכר בשלב זה לבצע בדיקות מציאות ולהבין שמדובר בחלום! בדומה לשיטות הקודמות גם שיטה זו תהיה אפקטיבית הרבה יותר כאשר תנסה אותה לאחר שתישן 6 - 5 שעות, תתעורר למשך שעה ואז תחזור לישון ותנסה אותה, בצורה זו החלום יתרחש גם בשעות הבוקר המוקדמות ויישאר טרי בזכרונך כשתתעורר.

סיכום[עריכה]

כפי ששמת לב הבסיס לכל השיטות המתקדמות הוא שינה של 6 - 5 שעות, התעוררות למשך שעה ואז שוב חזרה לשינה. שילוב זה של שינה בת מספר שעות, התעוררות לפרק זמן מסוים ולאחר מכן שוב חזרה לשינה התגלה כיעיל ביותר ליצירת חלומות צלולים רבים ובעלי רמות צלילות גבוהות במיוחד (הסבר לגבי רמות צלילות תוכל לקרוא בפרק "טיפים הערות והבהרות לסיום"). עקב השעות בהן ישנת והשעה בה היית ער לאחר מכן כשתחזור שוב לישון תהיה הרבה יותר עירני מבחינה פיזית והרבה יותר צלול מבחינה מחשבתית וכן תתחיל לחלום מיד כשתרדם (בלי לעבור שוב את כל מחזורי השינה אותם עברת קודם), כתוצאה מכך יגברו מאד הסיכויים כי תצליח לזהות כי אתה חולם (בזמן החלום עצמו) והחלום הצלול אשר יהיה לך יהיה בעל רמת צלילות גבוהה מאד (עקב המצב העירני והצלול של מוחך) וכן מרב הסיכויים כי תתעורר מיד עם סיומו של החלום הצלול ותזכור אותו בצורה מאד טובה ומפורטת!

הערה אחרונה לסיום - יתכן כי תתקשה לחזור ולהירדם שוב לאחר השעה בה היית ער, במידה ודבר זה קורה, נסה בפעם הבאה את אחד (או כמה) מהדברים הבאים:

 • נסה להתעורר לאחר 5 שעות שינה (במקום לאחר 6 שעות).
 • נסה להישאר ער למשך 30 - 5 דקות בלבד במקום למשך שעה, או אפילו נסה לחזור מיד לישון ללא לקום כלל מהמיטה.
 • יתכן כי אתה מתקשה להירדם שוב עקב אור שמש אשר חודר לחדרך בבוקר או אפילו עקב רעשים שמשמיעים בני משפחתך שהתעוררו, לכן נסה בפעם הבאה לתכנן את הזמן כך שכאשר תחזור לישון עדיין יהיה חושך בחוץ, לדוגמה נסה ללכת לישון בשעה - 10:00 בלילה, להתעורר ב-4:00 לפנות בוקר (כלומר לאחר 6 שעות שינה) ולחזור שוב לישון ב-5:00 בבוקר (אחרי שעה בה היית ער) ולנסות את השיטה בה בחרת.