חלומות צלולים/טיפים, הערות והבהרות לסיום

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היכולת לחלום חלום צלול היא יכולת נרכשת בדיוק כמו רכיבה על אופניים ולמרות שישנם אנשים בעלי יכולת טבעית לחלום חלומות צלולים הרי שרוב האנשים אינם כאלה ולכן מילות המפתח כאן הן אימון והתמדה. ככל שתמשיך ותתאמן על חלומותיך הצלולים כך הם יהפכו לצלולים ואיכותיים יותר ויותר עד רמה מקסימלית בה לא תוכל להבחין בהבדל מוחשי כלשהו בין דברים המתרחשים בחלום הצלול לדברים המתרחשים בעולם האמיתי!

חלקכם תצליחו להגיע לחלום צלול תוך פרק זמן קצר וחלקכם לעומת זאת תאלצו להתאמן זמן רב יותר על מנת להגיע לתוצאות, אך אין ספק כי אלו אשר יתמידו ויפעלו על פי ההוראות בסופו של דבר יצליחו!

סוגי רמות צלילות[עריכה]

רמת הצלילות עשויה להשתנות מחלום צלול אחד למשנהו:

צלילות נמוכה[עריכה]

ראייתך תהיה מטושטשת, מחשבתך תהיה מעורפלת ותתקשה להתרכז ולקבל החלטות, תרגיש עייף, יהיה לך קשה לנוע (כמו בשעת תנועה בתוך מים), יתכן כי בשלב מסוים תשכח לפתע כי אתה חולם ואז תאבד את הצלילות והחלום יחזור להיות שוב חלום רגיל.

צלילות גבוהה[עריכה]

ראייתך תהיה צלולה וברורה לחלוטין, מחשבתך תהיה צלולה, תהיה מודע לגמרי בתוך החלום ותוכל לקבל החלטות בדיוק באותו אופן בו אתה מקבל אותן כאשר אתה ער, תרגיש עירני לגמרי והכל יראה מציאותי ומוחשי לחלוטין ממש כמו בחיים האמיתיים ואף יותר!

חלום צלול בעל רמת צלילות גבוהה - זו השאיפה שלך!

טכניקות להגברת רמת הצלילות[עריכה]

אם מצאת את עצמך בחלום צלול בעל רמת צלילות נמוכה תוכל להשתמש במספר שיטות על מנת להגביר את רמת הצלילות:

 • הזכר לעצמך כל פרק זמן מסוים כי אתה יודע שזה חלום וזאת כדי לא לאבד את הצלילות ולסגת חזרה לחלום רגיל.
 • לפקודות מילוליות ישנה השפעה חזקה מאד על דברים המתרחשים בזמן חלום צלול, אם תרגיש "מעורפל" או כי ראייתך מטושטשת פקוד מיד "הגבר צלילות!!!" או "הגבר בהירות!!!" ואל תישכח כי לאחר כל פקודה כזאת עליך להמתין עד אשר שוב תרגיש יציב ברמה החדשה וזאת על מנת למנוע התעוררות, כוונתך גם כן חשובה מאד לצורך הצלחת השיטה ולכן חשוב כי בזמן מתן הפקודה באמת יהיו לך הכוונה והרצון כי הדברים יקרו.
 • טכניקת שפשוף כפות הידיים זו בזו וטכניקת הסחרור הן גם כן טכניקות יעילות מאד להגברת רמת הצלילות בזמן חלום צלול, נסה גם אותן!
 • התברר כי גם לכתיבת יומן חלומות יש השפעה חזקה על רמת הצלילות בזמן חלום צלול, התברר כי אנשים אשר מקפידים לכתוב את חלומותיהם בצורה מפורטת ומסודרת ביומן חלומות נהנים מחלומות צלולים איכותיים יותר ובעלי רמות צלילות גבוהות יותר לעומת אנשים אשר אינם מקפידים על כך.

פקודות קוליות בזמן חלום צלול[עריכה]

מדברים הרבה על כך שבעתיד נוכל לפקח כמעט על כל דבר בביתנו באמצעות פקודות קוליות, בחלום צלול דבר זה קיים כבר מזמן!

לפקודות קוליות יש השפעה חזקה על דברים המתרחשים בזמן חלום צלול והדבר נובע מכך שכל הדברים המתרחשים בזמן החלום הצלול מתרחשים בעצם אצלך בראש ולכן תוכל להשפיע עליהם בצורה מודעת תוך שימוש בפקודות קוליות. פקודות קוליות מדגישות ומעצימות את הרצון שלך ליצירת שינוי ולכן גם גורמות לו גם להתבצע.

חשוב מאד כי כאשר תיתן פקודה קולית באמת תתכוון למה שאתה אומר ובאמת תרצה שהדברים ישתנו כמו שרצית, רצון כזה יגביר רמת היעילות של פקודות כאלה בזמן החלום הצלול.

במידה ותמצא את עצמך בחלום צלול שבו תרגיש מעורפל או שבו תרגיש כי מחשבתך אינה צלולה - פקוד "הגבר צלילות!!!" או "הגבר בהירות!!!" והמתן עד אשר תרגיש יציב ברמה החדשה, כששוב תרגיש יציב תוכל לתת פקודה נוספת ולהגביר שוב את רמת הצלילות. אם תמהר ותיתן פקודות נוספות לפני שהתייצבת ברמה הנוכחית יתכן מאד כי הדבר יוביל ל"חוסר יציבות" של החלום, תסיים את החלום הצלול שלך ותתעורר. לאחר מספר פקודות כאלו תוכל להגיע למצב שבו הכל יראה מציאותי ומוחשי לחלוטין.

במידה ותמצא את עצמך במקום חשוך ותרצה להגביר את עוצמת האור בזירה - פקוד "הגבר בהירות!!!" או "הגבר עוצמת אור" או "הגבר תאורה!!!". במידה ותתקשה לגרום להגברת האור במקום בו אתה נמצא עצום את עיניך ובזמן מתן הפקודה צפה כי השינוי יתרחש, לאחר מכן פקח את עיניך ובדוק את המצב.

שינוי ויצירה של דברים בזמן חלום צלול[עריכה]

יתכן כי בזמן החלום הצלול תתקשה ליצור חפצים או לבצע פעולות מסוימות כמו לעוף או לעבור דרך קירות, המפתח הוא להאמין שאתה מסוגל לעשות את מה שאתה רוצה. אנשים רבים אינם מצליחים לעוף בחלומות הצלולים הראשונים שלהם רק משום שהם יודעים שלעוף זו פעולה בלתי אפשרית במציאות, רק לאחר שהם מבינים שזה חלום והם יכולים לעשות בעצם כל דבר שמתחשק להם, רק אז הם מצליחים.

במידה ולא תצליח לבצע פעולה מסוימת או ליצור דבר מה, אמור לעצמך "זה החלום שלי ולכן אני אצליח לעשות בו את מה שאני רוצה!". טכניקה שימושית ואפקטיבית ליצירה של דברים בזמן חלום צלול היא ציפייה שדברים יקרו, במידה ותרצה לפגוש את חבר שלך בזמן החלום הצלול ולא תצליח לגרום להופעתו, עליך לדעת (או לצפות) שכאשר תסתובב הוא יהיה שם, ואמנם רוב הסיכויים שכאשר תפנה את מבטך לאחור אכן תראה אותו. במידה ותתקשה ליצור חפץ מסוים עליך לצפות כי החפץ ימצא מעבר לפינה, מעבר לקיר או מאחורי דלת סגורה שעומדת מולך, לאחר מכן גש ובדוק אם החפץ נמצא שם, כך גם במידה ותרצה להגיע לסביבה שונה או תרצה ליצור נוף אחר. שיטה נוספת היא פשוט לעצום עיניים ולצפות שהשינוי יתרחש ואז לפקוח את העיניים שוב ולבדוק מה קרה, כמו כן תוכל להיעזר בפקודות קוליות כמו "עכשיו הסלע ימס!" או "השתנה עכשיו לספר!".

שנת צהריים[עריכה]

שנת הצהריים היא זמן טוב לאימון על חלומותיך הצלולים משום שמתקיימים בה שני תנאים חשובים הדרושים ליצירת חלום צלול ארוך ובעל רמת צלילות גבוהה:

 • היא מתרחשת בשעות הצהריים שהן אמצע היום, שעות ספורות לאחר שהתעוררת משנת הלילה ולכן גופך אינו זקוק עדיין למנוחה פיזית ארוכה ורוב שנת הצהריים שלך תוקדש לחלימת חלומות, כמו כן לא תעבור את כל מחזורי השינה אותם אתה עובר בכל שנת לילה מסודרת ותתחיל לחלום זמן קצר לאחר שתירדם.
 • אתה עירני ומחשבתך צלולה עקב השעות האחרונות בהן היית ער, מצב זה התגלה כמתאים במיוחד ליצירת חלומות צלולים בעלי רמת צלילות גבוהה.

יצירת מדריך אישי[עריכה]

טכניקה נוספת אשר יכולה להקל עליך בזמן חלום צלול היא יצירה של דמות כלשהי אשר תשמש לך כ"מדריך אישי" בזמן החלום הצלול ותלווה אותך באופן קבוע בחלומותיך הצלולים. נסה לזמן אותה בדיוק באותו אופן בו אתה מזמן כל דמות אחרת אותה תרצה לפגוש בזמן חלום צלול, חפש אותה בזירה בה אתה נמצא או נסה לקרוא לה, נסה לשאול אנשים היכן אפשר למצוא אותה.

לאחר מספר חלומות צלולים אשר בהם תזמן אותה היא אף תתחיל להופיע מעצמה בכל פעם שתיכנס לחלום צלול והיא אף יכולה לעזור לך להיכנס לחלום צלול כאשר היא תופיע בזמן חלום רגיל והדבר יגרום לך להבין כי אתה חולם. תוכל להיעזר בה במגוון רחב של תחומים, תוכל להפנות אליה שאלות כמו "באיזה כיוון נמצא האגם?" או "איפה חונה המכונית הכחולה שלי?" או שאלות טכניות כמו "אני לא מצליח לעוף מה עלי לעשות?" או "מה אני צריך לעשות כדי להגביר את חדות הראייה שלי?". שיטה זו מבוססת על כך שאתה מצפה כי התשובות שדמות זו תיתן לך באמת יהיו יעילות ויעזרו ולכן הדברים באמת פועלים.

קושי לזכור חלומות[עריכה]

הטכניקות אשר תוארו כאן לשיפור זכרון חלומותיך באמצעות שעון מעורר יעילות ומומלץ שתשתמש בהן במשך השבוע או השבועיים הראשונים אשר בהם תתחיל לנהל את יומן החלומות, שיטות אלו יעזרו לך לפתח במהירות את יכולת זכרון חלומותיך שלך והן דרושות בעיקר אם בתחילת התהליך אינך זוכר דבר מחלומותיך.

להשגת זכרון מרבי עליך לשלב שיטות אלו ביחד עם שיטת "תכנות מודע לפני שינה" שתוארה בפרק "יומן חלומות" כלומר לפני שתרדם חזור ואמור לעצמך שוב ושוב "כאשר אתעורר אזכור מצוין את כל החלומות שחלמתי בלילה!!!" תוך רצון חזק שכך באמת יהיה, עליך להמשיך להתאמן על שיטות אלה גם אם בימים הראשונים לא תזכור דבר מחלומותיך, לאחר שבוע עד שבועיים של אימונים תוכל להגיע למצב בו אתה זוכר כל בוקר מספר חלומות בצורה מאד ברורה ומפורטת!

לשינה מסודרת גם כן יש השפעה רבה על היכולת לזכור חלומות וככל שתקפיד על שינה מסודרת של 7 - 6 שעות לפחות בלילה כך יקל עליך לזכור את חלומותיך כשתתעורר.

בדיקות מציאות בזמן חלום - הקושי[עריכה]

חשוב כי בזמן שתבצע את בדיקות המציאות לא תמהר לתת תשובה שלילית ולהגיד "זה לא חלום" מהר מדיי, בדוק היטב את המתרחש סביבך לפני שתיתן את תשובתך! בזמן חלום יהיה לך קשה הרבה יותר לבצע את בדיקות המציאות ולכן עליך להקפיד ולבצע אותן כראוי בזמן שאתה ער. בזמן חלום המוח יפעל הרבה פעמים נגדך וימנע ממך להבין כי אתה חולם, המוח יעשה הכל כדי להתל בך ולגרום לך לחשוב שאתה בעצם ער וזאת כדי למנוע ממך להיות צלול וכדי שהחלום ימשיך כחלום רגיל. יתכן מאד כי גם בזמן חלום לא תצליח להעביר את ידך דרך קיר או לא תצליח לעוף, יתכן כי תראה שהספרות בשעון היד הדיגיטלי שלך מתחלפות בצורה מוזרה ולא הגיונית אך אז תראה לפתע כי השעון בעצם שבור או רטוב ותסיק מכך כי זו הסיבה להתנהגותו המוזרה ולא תבין כי אתה חולם, זו דרכו של המוח להתל בך ולמנוע ממך להבין כי אתה חולם, כך שהחלום יוכל להמשיך כחלום רגיל.

צפייה בחלום הצלול "מהצד"[עריכה]

יתכן כי לעיתים תיתקל בבעיה של צפייה בחלום "מהצד" במקום להשתתף "בתוכו", על מנת לפתור בעיה כזאת נסה פשוט להתנהג כאילו אתה נמצא שם - נסה ללכת, לקפוץ, לרוץ! נסה להיכנס או לעוף אל תוך החלום ממש כאילו שהינך עומד וצופה בו מהצד!

חלומות צלולים ושליטה בחלומות זה אותו דבר?[עריכה]

לא - ישנם חלומות שבהם אתה שולט על דברים, משנה דברים, משפיע על דברים, אך אתה לא מודע לעובדה שאתה חולם ואתה חושב כי זוהי המציאות, זהו לא חלום צלול! לעומת זאת יכולים להיות לך חלומות צלולים שבהם תחליט להיות פסיבי, כלומר תדע שזהו חלום אך תמשיך "לזרום" עם הדברים המתרחשים סביבך ולא תנסה לשנות או להשפיע עליהם. זכור כי חלום צלול הוא רק חלום שבו אתה יודע כי אתה חולם אך עצם הידיעה על כך שאתה חולם גוררת גם אפשרות של שליטה מלאה בחלום למרות שלעתים הדבר מצריך מעט אימון.

השפעת חלום צלול על מהלך השינה[עריכה]

חלימת חלום צלול איננה פוגעת במהלך השינה התקין והיא דומה בהשפעתה לחלימת חלום רגיל, אך במידה ואתה מנסה את אחת השיטות בהן עליך לקום למשך זמן מסוים ואז לחזור לישון אז יהיה עליך לקחת זמן זה בחשבון וללכת לישון מוקדם יותר, או לפנות לך זמן בבוקר כך שתוכל להתעורר מאוחר יותר כך שתוכל לישון את שעות השינה הרגיל אליו אתה רגיל.

מכשירים ליצירת חלום צלול (Lucid Dreams devices)[עריכה]

ניתן כיום לרכוש מספר מכשירים אשר מיועדים לעזור ביצירת חלום צלול, רובם מבוססים על משקפי בד אותם לובשים לפני השינה, המשקפיים כוללים בתוכם חיישנים אשר מזהים מצב שבו אתה חולם ע"י זיהוי של תנועות עפעפיים מהירות אשר נוצרות בזמן שחולמים, במצב כזה מופעלות נוריות אדומות קטנות המנצנצות מול עיניך הסגורות ורומזות לך כי אתה חולם. הנצנוץ אינו חזק מספיק בכדי לגרום לך להתעורר אך בזמן החלום תבחין בגוף זוהר כלשהו כמו שמש או אח בוערת ודבר זה אמור להזכיר ולרמוז לך כי יתכן וזה חלום ושזה הזמן לבצע בדיקות מציאות שכתוצאה מהן תבין כי אתה חולם (והחלום יהפוך לחלום צלול). את המכשירים ניתן להזמין גם דרך אתרים באינטרנט אך מחירם גבוה יחסית וניתן להגיע לחלום צלול גם בעזרת הטכניקות שהוזכרו כאן בלבד וללא צורך בעזרים חיצוניים כלשהם.

מהם בכלל חלומות?[עריכה]

חלומות הם תהליכים כימיים וביולוגיים מורכבים המתרחשים במוח בזמן השינה ותפקידם ככל הידוע לעשות סדר במידע שהצטבר במוח במשך היום ולארגן את האינפורמציה שנוצרה בצורה יעילה יותר, אין צורך לחפש פירושים לכל חלום שחולמים בלילה. בדרך כלל חולמים על דברים עליהם חושבים הרבה במשך היום, דברים מהם מפחדים או דברים שמאד רוצים שיקרו. אירועים שהתרחשו במשך היום יכולים גם כן להשפיע על חלומות, לדוגמה צפייה בסרט מפחיד במשך היום עלולה ליצור סיוטים בלילה לאחר מכן, כלומר יצירת חלומות הקשורים לדברים שהוצגו בסרט. דרך אגב זה בדיוק ה"טריק" שמנצלים כשמבצעים בדיקות מציאות רבות במשך היום, ההנחה היא שמי שמבצע בדיקות מציאות רבות במשך היום יבצע אותן בסופו של דבר גם בזמן חלום ויבין שהוא חולם.

מקורות נוספים למידע על חלומות צלולים באינטרנט[עריכה]

האינטרנט מכיל שפע של אתרים בנושא "חלומות צלולים" (כמעט שלא קיימים אתרים עבריים בנושא זה), במידה וברצונך ללמוד נושא זה באופן מעמיק יותר, בצע חיפוש פשוט באחד ממנועי החיפוש (אלטויסטה מומלץ) למושגים "lucid dreams" - או "lucid dreaming". ספר זה מוקדש בעיקר לצד ה"כייפי" וההנאתי שבחלימת חלום צלול אולם ניתן לנצל חלומות צלולים למגוון רחב מאד של תחומי חיים החל מהתגברות על פחדים כמו פחד גבהים ועד ליכולת ריפוי עצמית ממחלות קשות ואף ממאירות, על כך תוכל לקרוא ברבים מאד מאתרי האינטרנט אשר מוקדשים לנושא מרתק זה.

"תוכנית אימונים" מומלצת לחולם הצלול המתחיל[עריכה]

התחל לרשום את חלומותיך בצורה מסודרת לפי ההנחיות המפורטות בפרק "יומן חלומות וזכרון חלומות", התחל במקביל להתאמן גם על בדיקות המציאות, בדרך כלל מספיק שתבצע את בדיקת המציאות הראשונה ("בדיקת ההגיון") משום שבדרך כלל תוכל לגלות בחלומותיך פרטים לא הגיוניים כלשהם אשר יהיה לך קל לזהותם. אולם, במידה ובחלומותיך מתרחשים בדרך כלל רק דברים "רגילים" אז בדיקה זו לא תעזור ויהיה עליך לשלב בדיקות מציאות נוספות לפי שיקול דעתך.

בנוסף לכך מומלץ מאד שתנסה את שיטת ה-M.I.L.D ("יצירת חלום צלול באמצעות זיכרון") בכל פעם שתמצא זמן לכך, שיטה זו ידועה כשיטה יעילה מאד והיא מומלצת מאד למתחילים, בעזרתה תוכל לחוות את החלום הצלול הראשון שלך תוך פרק זמן קצר! כתיבת יומן חלומות וביצוע בדיקות מציאות רבות במשך היום הם בעיקרון שני הדברים היחידים הנחוצים לך על מנת לחלום חלום צלול, כתיבת יומן חלומות תגביר באופן דרמטי את זכרון חלומותיך ובדיקות מציאות הן כלי העזר שבעזרתו תהפוך חלום רגיל לחלום צלול. הטכניקות הנוספות המפורטות כאן משמשות לזירוז התהליך ובעזרתן תוכל לקצר באופן משמעותי את משך הזמן שיחלוף עד לחלומך הצלול הראשון.

מה עושים בזמן חלום צלול?[עריכה]

מומלץ כי תכין מראש רשימה של דברים אותם ברצונך לבצע בזמן החלום הצלול הבא שלך. כשתצליח להגיע לחלום צלול התחל לבצע את הדברים אחד אחד לפי זיכרונך. כשתתעורר סמן את הדברים אותם ביצעת וראה אילו דברים עדיין נשארו לך.

מומלץ כי לא תשקיע מאמץ ואנרגיה רבים מדיי בחלומות הצלולים הראשונים שלך בנסיון לשנות כל דבר בו אתה ניתקל, עדיף במקום זאת לנצל את הזמן על מנת להסתובב בזירה וליבחון דברים אותם אתה רואה.

להלן מספר המלצות לדברים אותם כדאי לנסות:

 • נסה לבחון את רמת המציאות של דברים סביבך, הבט מקרוב על חפצים ודברים בהם אתה ניתקל, גע בחפצים, משש אותם, כך גם לגבי אנשים ובעלי חיים בהם תיתקל. פקוד מספר פעמים "הגבר צלילות!!!" וראה כיצד הדבר משפיע על חדות ראייתך ועל חדות חושיך בזמן החלום.
 • ניסוי ידוע הקשור לחלומות צלולים הוא ניסוי עם מראה, מצא מראה ועמוד מולה - הבט בהשתקפותך ולאחר מכן לך לכיוון המראה וכנס לתוכה... התוצאה עשויה להיות מפתיעה!
 • מצא ספר והתחל לקרוא בו בזמן החלום הצלול! ראה איזו יצירה כתב עבורך המוח בתוך הספר!
 • נסה לעוף! גם אם הצלחת וגם אם לא - דמיין כי רגליך הן רקטות הדוחפות אותך בעוצמה אדירה קדימה ושים לב לתוצאה! ראה עד לאיזה גובה אתה מצליח להגיע!
 • מצא איזה מאכל או משקה ונסה לבחון את חושי הטעם והריח שלך בזמן החלום הצלול.
 • לפעמים כדאי פשוט להמשיך לזרום עם הדברים המתרחשים סביבך גם לאחר שהפכת צלול והבנת כי אתה חולם, במיוחד כשהדבר קורה בזמן אירוע מעניין בו אתה מעורב ושבמהלכו אתה מבין לפתע כי אתה חולם, נסה להתנהג כאילו הדברים באמת מתרחשים ובמקום לשנות דברים ולשכנע אנשים כי זה רק חלום פשוט המשך עם הסצנה כפי שהיא וראה לאן יובילו הדברים.