היסטוריה לבגרות/תוכנית לימודים היסטוריה - תשס"ט/דפוסי הקמתן של ערים חדשות והתפתחותן של ערים קיימות באירופה הנוצרית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

דפוסי הקמתן של ערים חדשות והפתחותן של ערים קיימות באירופה הנוצרית[עריכה]

ברוז' מתפתחת לעיר מסחר גדולה[עריכה]

כמו פריז הלכו והתרחבו עוד ערים עתיקות כמו: קלן שבגרמניה, וינה שבאוסטריה, פיזה שבאיטליה ובאזל שבשוויץ. ברוז' הנמצאת בבלגיה היא דוגמא לעיר מימי הביניים שהלכה והתפתחה. ברוז' גדלה וצמחה מיישוב קטן לעיר המסחרית הגדולה בצפון אירופה.
העיר ברוז' הוקמה במאה ה-9 כמבצר על-מנת לספק מגן לתושבים מפני שודדים מהצפון. בהדרגה התפתחו ירידים מחוץ לשערי המבצר שסיפקו ליושבי המבצר סחורות. עם התרחבות הירידים וריבוי הסחורות, היה צורך באכסניות ללינת לילה, אוכל לסוחרים ועוברי אורח שלא יכלו להתארח במבצר עצמו. מיקומה של ברוז' בין מוקדי מבצר הביא לכך שהתפתחו שכונות חדשות מחוץ לחומות.
במאה ה-13 חתמה ברוז' על הסכמי סחר עם המבורג שבגרמניה ופיתחה יחסים עם אנגליה. בשנת 1224 קבע מלך אנגליה הנרי השני שברוז' תהיה עיר הנמל היחידה לייצוא צמר אנגלי, וכתוצאה מכך התפתחה העיר בקצב מהיר מאוד. כמו ברוז' נוסדו ערים חדשות רבות מהמחצית השניה של המאה ה-11.

ערים חדשות מוקמות בצפון אירופה[עריכה]

אחת ההתיישבויות הגדולות ביותר באירופה הייתה במאה ה-12 בצפון אירופה במקומות שעד אז כמעט לא היו מיושבים כלל. אדונים ונסיכים עודדו התיישבות באיזור זה, ונתנו זכויות וחירויות רבות למתיישבים באיזור זה, בעיקר במוקדים סמוך לנתיבי מסחר.

* תחנת ביניים[עריכה]

בהרבה מקרים התפתחו ערים כתוצאה מכך שהיו סמוכות לנתיבי מסחר. סוחרים שהגיעו למוקדי המסחר היו צריכים מנוחה, ולכן היו ערים רבים ששימשו כתחנות ביניים בין עירוניות.

ברית ערי הנזה[עריכה]

(התאגדויות בין עירוניות של סוחרים) ערים אלו הוקמו באיזור הריין (גרמניה של היום). ברית זו הייתה אחת הכוחות המדיניים והכלכליים של ימי הביניים. ערים אלו יצרו שרשרת חשובה של ערים באיזור הים הבלטי. ערים אלו לא היו צריכים להתמודד עם נסיכים ובישופים על כוחות ושליטה והם קיבלו חירויות במהירות. בתחילת המאה ה-13 הוקמו בערים אלו מועצות עירוניות. חירויות חדשות שהיו בערים אלו התבטעו בעיקר בזכויות המשפטיות שערים אלו השיגו, בזכות להטביע מטבע דברים שהראו על אוטונומיה כלכלית.