גופנפש/פנים וראש

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

שאקרה קונדאלינית שישית - איינא - מקבילה לפנים, לאוזניים, לעיניים, למצח ולאזור עצמות הלחיים. השאקרה ממוקמת במצח בין הגבות וקשורה להתפתחות מודעות עצמית עליונה. אלכסדר לואן - הפנים הם חלק מהגוף המוצג בגלוי בפני העולם. החלק הראשון שבו מתבונים כשמבטים באדם, מיחסים את הפנים לאגו, אגו עוסק ברושם שאדם מקרין, הפנים מעורבים בביטוי העצמי.
הפנים הם המסיכה שאנו מציגים בפני העולם. קונפליקט יכול להירשם כמתח בשרירי הפנים (186). לדוגמה כשאנו עם אנשים שאנו לא סובלים על הפנים מוצג מבע אחר ממה שאנו מרגישים. אם מביעים את הקונפליקט מתח מצטבר בשרירי הפנים והצוואר.

לפני מספר ימים היה צריך ללכת למשרד הרישוי של קליפורניה כדי לחדש את רישיון הנהיגה שלו. הוא מצא את עצמו מדגים בבירור חלק מתפקודי הפנים. לאחר שסיים את הבחינה בכתב ועיניים הוא התבקש לגשת ולהצטלם לרישיון החדש. הוא לא צפה שיצטרך להצטלם ולכן פנה לשירותים לראות שמסודר.
לה כי הוא מכווץ את פניו כשמשתדל לכסות על רגש שלא מבטא. מתאר איך גופו מרגיש כשהוא נדחה על ידי אישה ואיך בדעתו מתעקש להראות רענן ולכן הפנים מחזירים חיוך ומנסה להקרין רושם. דוגמה לאיך המראה מסוואה רגשות לאחרים (187).

הפעלת מתח בשרירי הפנים יכול להיקבע כמבנה כרוני אם מופעל לאורך זמן רב.

שיריון בשרירי המיקע העיני יכול להתרחש כתוצאה מחוויה טראומטית כה חזקה שננעלת בשרירים במצב כרוני של כיווץ המעיד על עוצמה ואינטנסיביות של התנסות ראשונית. דוגמה באופרה טומי שבוצעה ע""י להקת הרוק "המי".

סיפור על גבר ואישה שמתאהבים ומתחתנים. לאחר הנישואין הבעל מגויס לצבא. רעיתו יולדת את טומי. הבעל לא חוזר ומתברר שנאבד במלחמה. הבעל מגיע כשהזוג במיטה. המאהב רוצח אותו. הילד רואה הכל. הזוג צועק על הילד לשכוח את שארע. היה הופך לחרש, עיוור ואילם. בתקופה מאוחרת בחיו טומי חוזר לשליטה על חושיו.
חוויות קשות יכולות להוביל לאטימות חושינו. לעיתים מטפלים בם בשיטות טיפול כמו ביו אנרגיה, שיטת רייך ואחרות.
מתח במיקטע העינים (188) רושם קונפליקט מבחינה תפקודית: קונפליקט ביחס לשמיעה ממוקם לעיתים קרובות באיזור האזנים: ביחס לראיה, בסביבות העיניים.
physiognomy היא שיטה לקריאת תווי הפנים, מרקם ותווים. ירחיב על 3 מיקטעי פנים : אזנים, עיניים ומצח.

האוזניים[עריכה]

האזנים משמשות בעיקר כדי לשמוע. כשלא רוצים לשמוע נסלק דעתנו מאזור זה. קושי בשמיעה יהיה מלווה במתח באזורים העצבים שרירים המקיפים את אוזנים ותכבה היכולת לשמוע מה שאחרים רוצים לומר לך. איבוד שמיעה ובעיות באוזנים מקורם בחולשה גנטית ובנזק פיסי טהור. בעת עבודה עם קשישים למד כי השמיעה היא פעילות פסיכו חברתית באותה מידה שהיא תיפקוד גופני טהור. לעיתים קרובות אנשים שומעים במידה שבה מעונינים לשמוע ובזמן שהם רוצים לשמוע. מעבר לנקודת זו יפתחו בעיות שמיעה. גישה פסיכוסומאטית זו הופכת להרגל התוצאה היא אובדן השמיעה.
בגיל 83 סביו נפטר. הוא וסבתו היו אנשים חברותיםי (189) כשסבו נפטר סבתו הפכה לחירשית.
יחד עם מות סבו לסבתו מתו כל הדברים שכדאי היה להקשיב להם. ככל הנראה רופא היה טוען שזה בשל זיקנתה.
ניתן לאבחן מבוגרים רבים ככבדי שמיעה וסינלים, תקשורת בינאישית משונה ולא מספקת. הוא היה מתוסכל מהקושי לנהל עם אנשים מבוגרים קשר כחלק מפרויקט SAGE.
רבים מהמבוגרים החליטו במודע או לא במודע שאין להם סיבה לשמוע אחרים או לתפקד חברתי. הם הפכו כתוצאה מכך לכבדי שמיעה וסינלים. על ידי SAGE רבים החליטו שכדי לשמוע וששיתוף ותקשורת עם אחרים עשוים עדין להיות פעיות ממריצה ובעלות ערך. צוותי העבודים ובתי האבות נדהמו לגלות שמספר הרב של זקנים מסוגלים לפתח מחדש את יולת השמיעה שלהם.
לאוזנים לא רק תפקיד בשמיעה אלא גם (190) שמירה על שווי משקל הגוף. תעלותה אוזנים מלאות נוזלים. כשאדם נע הנוזל בתעלות נע ומדווח למח מה למעלה ומה למטה. כשתפקיד התעלות מופרע אנו מאבדים תחושת שווי המשקל והרגשת הביטחון. אנו תתלוים באיברים זעירים לצורך איזון ושליטה עצמית. אם מחלה או לחץ פסיכו רגשי פוגמים בתיפקודם הבריא מהר אנו תופסים את תפקידם החשוב בשמירה על זקיפות קומה ומרכוז.

העיניים[עריכה]

איזור חשוב פסיכוסומאטית הוא המקיף את העיניים. לפי דעתה של אלסוורת' בייקר שיריון באזור זה כולל כיווץ וחוסר תנועה של רוב או כל השרירים מסביב לעינים, לעפעפים, למצח ולבלוטות הדמע, וכן בשרירים העמוקים בבסיס העורף כולל המח.
העינים משקפות את מידת בריאותו או חולי של הגופנפש וניתן לחקירה במספר דרכים: התבוננותב העה האופינית של העינים ומיקומן בארובות, בדיקת המבנה והתפקוד בפועל של גלגל העין, בחינת מצב הקשתית ולובן העין.
כמה העינים הם ראי לנפש? התבונן לרגע בעיניף כשאתה מביט בהן נסה לראות מה מביעות העינים באופן לא מילולי. התבונן שוב במראה ובחן את עיניך מבחינת צורה, ברקן והאופן בו משובצות.

צורות עיניים[עריכה]

העינים משקפות אישיות פנימית (191):

 • עינים גדולות ועגולות משקפות לעיתים קרובות אישיות חמה ואוהבת. גישה אכפתית כאילו האדם שולח את עיניו ליצור מגע אוהב. עינים גדולות ועגולות לאחרים להרגיש בנוח.
 • עינים בולטות - סגנון חיים עצבני וחודר, יגרום לאנשים לחוש חרדה ואי נוחות, ימנעות מרגשות חמים.
 • עינים שקועות עמוק בארובות העינים מצינות חיים שלמים של ביטוי בלום וצער כבוש. מאמץ לשמור ולהגן ע עצמנו האדם מנסה למשוך את עיניו ואת כוח הראיה פנימה לגרעינו. עינים שקועות שהאדם מקדיש זמן רב לצפייה ביקורתית במעשים ובפעילויות של אחרים. מיקומן הנסוג של העינים כאילו סופגות מידע באופן שיטתי כמו עדשת מצלמה (תמונות עינים גדולות ועגולות, עינים בולטות). (192).
 • עיני תינוק - עינים מורחבות, מפצירות, בני טיפוחים אבא ואמא. מבע כפול ומכופל. מראות כי האדם לא איפשר למיקטע העיני של פניו להתפתח ולהתבגר באופן מלא. שנית, הן עינים מפתות ומניפולטיביות. שימוש בעינים הרכות והחושניות לרתק בזמן שמתאמץ להיות בקרבת אדם. תכונות לאו לא שליליות או מזיקות אך הן קשורות לרב לדרך קצת לא בוגרת של ראית העולם.

יש הקבלה בין רכות או קושי של עיני האדם לבין היחסים הבינאישים. אדם בעל עינים קשות ומתוחות רואה את העולם במונחים של שליטה וניצול. עינים אלה תוקפניות ואסרטיביות יתר על המידה ונשלחות לתפוס בכל מה שהן מתמקדות בו. עינים הנראות רכות משקפות ראית עולם פסיבית ומקבלת (תמונות עיני תינוק ושקועות)(193). אדם עם עינים רכות יטה להיות נח ורגוע. פחות מסוגל ומעונין לשלוט בפעולות חייו לעומת בעל המבט הקשה.

קוצר ראייה ורוחק ראייה[עריכה]

קוצר ראיה וברוחק ראיה הם היבט נוסף של העיניים. כשאנשים קצרי רואי הם נוטים להתקשות בהקנת עצמם החוצה. במובן מסוים התפיסה הבינאישית שלהם ממוקדת בפעילויות קרובות מאשר רחוקות. אנשים מופנמים, בישנים, הגותים ושכלתנים. מקור קוצר הראיה בטראומה מוקדמת שבה חווה האדם משהו שהיה כל כך לא נוח שבמובן מסוים אילץ אותו להימנע מלהביט ועל ידי כך השפיע על התפתחות העתידית של גלגל העין. יש המאמינים שקוצר ראיה הוא תוצאה של שרירי העינים שעברו טראומה וכשפותרים את הטראומה או את הקונפליקט משתחררים שרירי העיניים ומסוגלים להתפתח ולהתעב באופן טבעי וחיוני.

על אישה שהגיעה אליו עם בעיות ראיה - קוצר ראיה. מאז ילדה הרכיבה משקפים. פיתחה בעיניה קטרק. ניסתה לשכך את המחושים שסביב העינים ובתוכן.
עבד איתה בתרגילים שונים כמו יוגה, ביואנרגיה וכו החל ניסיון מודרך. הפכה להיות רפויה, גוף רופס, נשימה הואטה. כשהיא ממוקדת ורפויה מספיק ביקש ממנה לנסות להגיע לתחושה פנימית כיצד היא עוצרת את המתח. בעינים עצומות היא שוטטה דרך גופה והחלה לדמין איך מרגישה כשהיא מפחדת או לחוצה (194): נשימה שטוחהף חזה מתקשח, שרירי מקלעת השמש מתכווצים, עיניה מתהדקות. בקש שתכנס למצב של גופנפש כדי שיוכל לראות ביתר בירור את המצב כדי שתהיה לה תחושה מוגדרת היטב איך היא מגיבה למצבי מצוקה.
אחרי שהרפתה ושיחררה את דימוי המתח ביקש ממנה לדמין עד שתי במקרה האחרון שחשה מתח ואי נוחות. בעוד היא מארגנת בבהילות את הארוחה מצאה עצמה דואגת שמא הארוחה לא תצליח ובעלה יתאכזב ממנה. כשבישלה חשה שכתפיה וחזיה נעשים קשוחים ועיניה התכווצו בארובותיהן. כאילו רצתה להתחבא בתוך עצמה ולא להיראות מבחוץ. פעלה כך בש תגובת ללחץ. בקש ממה שוב להניח לדימיונה לשוטט רחוק בזמן ולחפש מקרה נוסף.
דיווחה שחזה לשנת 1960 לקורס ערב באונירסיטה שם ניסתה לסיים בחינה. היא היתה עצבנית ומודאגת שמחשבותיה קפאו. היא לא היתה מסוגלת לענות לשאלות. כשבהתה בכיסאה הרגישה שהיא רוצה לברוח ולא להיראות יותר. היא כישלון ואיש לא יתגאה (195). בעת שספרה את הזכרון זה עיניה היו מתוחות והיא בלעה את הדמעות כדי להגן על עצמה מאכזריות העולם
חשה נחותה, שיאכזבו אותה, התכנסה בעצמה בצמצום שרירי החזה והבטן. אימוץ עיניה למצוא ביטחון פנימי.
עוד תיאורים על דימויה מגיל 4.
שאל אותה מה היא רוצה שיהיה לה כילדה קטנה - שמהו יחזיק וילטף אותה. דברו איך מצב רגשי השפיע על מצבה הבריאותי. הצורך להתחבא בעצמה תרם לקוצר רואי שלה ולקטרקטים שהתפתחו (מפת אבחון קשישיות העינים - 196-7)(198) ושהיא סבלה ממחלות בדרכי הנשימה ודלקת סמפונות והתקררויות.
קושר בין הדימוי שחה :: פחד, אי אהבה וחוסר האהבה אל הקוצר ראיה שוב.
רוחק ראיה או hyoeropia - מקביל לקושי לראות בפעילויות המתרחשות מקרוב. אדם רחוק ראיה יהיה מוחצן וחברותי. אדם שלדעתו צריך ללמוד להיפתח ביתר חופשיות אל העולם ולבלות יותר כדי לאזן את החולשה הגופנפש.
העינים הם ראי נפש וההיסטוריה הרפואית. יש אבחון קשתית (אירידולוגיה) ואבחון לובן העין (סקלרולוגיה). לפי דבריו של דר ברנרד ג'נסן: אירידולוגיה - רופא יכול ללמוד מהסימנים שבקשתית העין על השתקפות מצב של אברי הגוף (199). מאחבן כמה איבר פגועכרוני או הרסני. משקיעי תרופות, פגמים תורשתים והרגלי חיים של המטופל מתגלים בקשתית העין (200) (מפת איבחון לובן העין השמאלית). קשתית העין מורכבת מחלקים ומאזורים זעירים. הם קטנים שיש צורך להשתמש בזכוכית מגדלת או במיקורסקופ אופטי כדי לראותם בבירור. כל חלק מקביל לאיבר בגוף בדומה לכף הרגל המרוחבת מחלקים רפלקסולוגים ומקבילים לחלקי הגוף ואבריו (201). בקשתית היען מתגלים קונפליקטים, מחלות ורעילות באיזורי הגוף, צבעים מסמנים אם יש חוסר איזון, רעילות, מחלות. אבחון קשתית העין יכול לגלות מחלות בגוף.
סקלרולוגיה מצב המאבחן מצב כללי של גוף על ידי קריאת הקווים והגוונים של צבע בלובן העין. ניתן להבחין בחלק הלובן באזורי כתמי דם וצבע, לבחון מידע על פי מפת אבחון.

המצח[עריכה]

המצח נוטה להראות את כל התנועות והרגשות שאנו מבטאים בפנים מאחר ואנו מפעילים אזור זה כמעט עם כל תנועה. שרירים אלה נוטים להיות מתוחים יתר על המידה. המתח נגרם בשל החשיבה ולכן מכנה את שרירי המצב והגבות שרירי השכל. כשאנשים משתמשים בחשיבה יתר על המידה או כופים הגיון על רגשות וריגושים השרירים עלולים להיות מתוחים.
מי שערכה את הספר ספרה כי היא מקדישה זמן רב לקריאה ולעריכה וכך מצטברת מתח במצח שגורם אפילו לכאב ראש. כשהיא קוראת את מקמטת את המצח ללא תודעה ומבטאת חריצות וריכוז רב. ציינתי לפניה שעל ידי כך היא מפתחת שיריון חמור בשרירי המצח הקדמים וזה גורם למתח במצח ולכאבי ראש (202).
בשל העבודה השכלית לא נתנה מנוחה למצח.
מתחים וכאבי ראש במצח מצביעים שאדם מדכא את הרגשות בחשיבה ושכלתנות מופרזת. כשזה קורה לחץ הרגשות העצורים מצטבר ברום הראש בדומה לבועות המתרכזות בקצה בקבוקי הסודה. כשהרגשות נבלמים הם עלולים להתעוות ולהפוך לרגשות של כעס בלי כל קשר לאופים ההתחלתי. כשאנשים מתלוננים על כאבי ראש באזור זה של גופנפש הוא שואל על מה הם כועסים.
מנסה לאפשר לאדם להוציא כעס בתרגילים פסיכו רגשים שמעודדים צווחות, תלונות, נשיכות ובכי. כשהרגשות משוחררים זה מפחית את המתח במצב וכאבי הראש נעלמים.
לפי אלכסנדר לואן מצח גבוה פירושו אדם מעודן ואינטלקטואלי. נמח נמוך - אדם מחוספס. אדם מושפל גבותיו יושמטו כלפי מטה. גבות מכווצות משקפות סגנון קיום עז וממוקד באופן קיצוני בעד שגבות עולות ויורדות בעצבנות משקפות מצב של הפתעה וחוסר מיקוד אינטלקטולי.
חקירת הבעת המצח והגבות היא לשבת לפני מראה ולעשות פרצופים. כשאתם לובשים העוויות שונות של הפנים עשו תחילה פרצוף בעינים עצומות ונסו לחוש איך אתם מרגישים בתוככם כשאתן לובשים הבעה כזו. חזרו להתחלה והביטו בפניכם האמיתים.

העין השלישית:"איינה"[עריכה]

המיקטע העיני של הפנים משכן את השאקרה הקונדאלינית השישית "איינה" בין הגבות ומעליהן. מקבילה להתפתחות המודעות העצמית ולהתפשטות כוחות הנפש.
אנו תופסים את העולם דרך 5 חושים: ראיה, שמיעה, מישוש, ריח וטעם. המידע מהם מועבד במח. לפי מחקרים חדשים אנועושים שימוש בחושים נוספים שפיתוח באזור השאקרה השישית. אלו מכונסים בקיטגוריה המכונה אינטואיציה ומתיחסים אליהם כאל חוש שישי.
(204 תמונה שאקרה שישית שאקרת המצח) (205) גוםנפש מסוגל לתפוש את העולם ע"י 7 חושים נפשים. תפישה ע"י חושים אלו נחשבת תפישה על חושית.לדעתו זו תפישה חושית נורמלית. לכן התיפשה של 5 חושים בלבד היא לוקה. 7 החושים הנפשיים הם:

 1. טלפתיה - תקשורת ללא 5 החושים.
 2. קריאת עתידיות - קליטת מידע מעבר לזמן תוך חדירה אל העתיד.
 3. קריאת העבר - יכולת לקלוט אירועים קודמים מעבר לזמן.
 4. קליירוויאנס - קליטה ישיה של מצבים ומידע מרוחקים ללא תיווך של חפץ או מח.
 5. אמפתיה של תנודות - ביצוע פעולות חושיות כמו ניבוי, קריאת אאורה, מסעות אסטראליים, הילינג, איתור אבדות.
 6. פסיכומטריה - יכולת לגעת ולחוש את יחסו לאנשים לזמן ע"י מגע עם החפץ.
 7. פסיכוקינזיס - יכולת להשפיע על טבע החומר ללא מגע פיסי בכוח המחשבה.

לדעתו חוש 6 הוא לא כוח יחודי אלא אפשרויות פונטציאליות של כוחות לא מנוצלים הקיימים בגופנפש.
אנו משתמשים בחלק מכוחותינו מאחר ואמצנו תפישה, מחשבה ודימוי להגביל את החיזון והמחשבה כפי שאנו (206) מגבילים את התנועה ע"י הקשחה ושיריון מערכת השרירים. כך אנו יכולים להגביל את כוחות הנפש ע"י שריונם בפחדים, קונפלקטים שכלתים ואמונות.
כדי לתפקד היטה במסגרות אנו משתמשים במח ומערכת העצבים כדי לברר ולדחות מידע שעלול להמם אותנו בעוצמה. תפקיד המח ומע העצבים לפי אלדוס האקסלי היא להגן עלינו לא להיסחף ממאגר מידע עצום. אנו מונעים מעצמנו מודעות לרבחם מכוחות הנפש ולכן תפישתנו את עצמנו והיקום עוברת דרך קולטים סגורים למחצה שמונעים ממאיתנו לראות מעבר למגבלה.
ככל שהגופנפש נעשה יותר משוחרר ממתח, קונפליקטים ופחדים מגבילים אנו מאפשרים לעצמנו תובנה רבה יותר לעצמנו וליקום.
שאקרת העין השלישית אחראית לנתפתחות המודעות העצמית המוגברת שמתרחש כשהשריון השריריי משתחרר, הפיסו רגשי נמס, והמיגבלות הרוחניות מתרחבות.

התפתחות עצמית[עריכה]

אלפי אנשים חוקרים עצמם ע"י התנועה לצמיחה אנושית. כל מיני אנשים מכל מיני מעמדות שמפתחים עצמם ע"י ביו אנרגיה, יוגה וכל השיטות האלו.
התמיחה האנושית וגישותיה מתפשטים. החלה ממעמד נמוך ועלתה אל מעמד גבוה.
מדוע אנשים עוסקים בזה?
רובם כנראה היו עונים כי זה גורם להם להרגיש טוב (208). כנראה רוב מנסים למצוא ניטרול לחצים ומתחים ולהגדיל את כמות ההנאה, הבריאות היצירתיות והאושר.
כל אחד יכול ללמוד לחוות בריאות ושלוות נפש. עם עלית התנועה לצמיחה אנושית התפקידים המסורתים של רופא, כומר, פסיכיאטר מפנים את מקומם לגורו, למדריך ולמעמל. פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, התבוננות עצמית, שינוי ושיפור עצמי כבר לא נחלת חולים אלא מתכונת מקוצרת לחיים מאושרים.
לדעתו מדובר לא רק לבריאות טובה יותר אלא ניסיון לשפר את האנושות.
בבחינת המדיטציה מקווה להשיג: 1) הצגה של אמונותיו ומחוויותיו ביחס לפעילות נפוצה 2) במדיטציה ידגים מהיחסים שמוצא בין טכניקות הצמיחה לבין הרגשות האמיתים של הצמיחה והתפתחות האישית.

מדיטציה[עריכה]

מדיטציה -כניסה להילך רוח או מצב רגשי ושכיחת העצמית.
לפעמים מדיטציה קורת בעת פעילות כשאנו שוקעים בתהליך למשל כמו גיזום ורדים.
ניתן גם כשמנגנים בכלי.
גם כשיושבים לבד. מעין תיאור שמזכיר רגש של השראה אותו מתאר כחלק מהמדיטציה. "כל מה שיש זה "עכשיו", ואתה מוצא את עצמך מעורב באופן מלא ופעיל בזרימתו" (210).
חווית המדיטציה מתוארת ע"י: שליו, רגוע, יפה, וסר מתח, התרוממות...
מדיטציה לפי ג'ואל קריימר היא התבוננות באפן שלא קיימת הפרדה בין המתבונן למה שמתבוננים. מחייבת איכות קשב לראיית הקיים. פעולה ללא מאמץ. עימות עם הקיים (211).
חוויה של מדיטציה היא מהנה ומעשירה כי הן מגיעות למגע עם רגושת של לחץ, שיריון ואגו. אברהם מסלו כנה אותם חוויות שיא. הם מאפשרים לצאת מחוץ למצב גופנפש רגיל אל תחומי רגש ומודעות מעבר לתחום ההכרה. הם מגביהות אותנו לצורות חיים ויצירה.
חוית המדיטציה תלויה במצב התפתחות ויכולת הקליטה שלו מאשר בגורמים חיצונים.
דוגמה: הוא יכול להרגיש חווית שיא בחוף הים ולכן יכול כל פעם לדמין שהוא שם ולהרגיש מחדש את החוויה. מדיטציה בעת התעלסות יכול להטביע חותם בזכרון שמחזיר מחדש לאותם רגעים נפלאים.
קשה לשחזר ולחזור אל אותן חוויות. יש סביבה המעודדת אותן אולם הניסיון לחזור ולביים יטה לחנוק את הספונטניות והתמימות שאפיינו את תפארת החוויה הראשונית.
עם זאת אם חשנו כה טוב באותן רגעים כיצד נוכל לחזור אליהן?
התשובה היא צמיחה של כל מיני מדיטציות: טרנסצנדטלית, ראקניש, וויפאסאסא, מאנטרית, זאזן, יוגה ומדטיצית הט'אי צ'י כדי שנלמד להשקיט את מוחנו ולהרפות את רגשותינו להגברת מודעת עצמית וחזרה לרגשות הנכספים (212).
גילה שהוא נוטה להשתתק כשיושב זקוף בתנוחה מסוימת ובעזרת מדיטציה זאזן. לכן הוא עשוי לתרגל בקביעות השתקת המוח כדי לשמור אותה תחושה.
יתכן כי מדיטציות נועדו לסלק את המקריות מהחוויה הרגשית ולעורר ולקיים רגשות נעימים. טכניקות אלו משחזרות רגשות ומצבים פנימים של בהירות אקיסטנציאליסטית ומחנכת להתכוונן לרגשות רצוים ולשבם בדפוסי החיים.
מדיטציות הן כלים באמצעותם לומדים לחקור את העצמי ואין לבלבל את הרגשות העולים מהמדיטציה או ממצבי המודעות.
למד מבוא למדיטציה מסיבות שונות כמו להרפות וכו.
מתאר איך היו יושבים מדי שבוע לתרגל (213).
לא חש בנוח לשבת על כרית ולהרגיש מבורך.
כמו שאין ערובה שלמידת על חליל תוביל לנגן בו - הטכניקות של מדיטציה מתגלות כשיטות מפתחות גם אם האימון אינו מבטיח את התוצאה הסופית הטכניקה מבטיח את הסיכוי להופעתה.
תרגילי מדיטציה מעניקים הזדמנות לגלות מעניק הזדמנות לגלות באופן אישי וחוויתי שפרט למצב היום יומי של לחץ גרוע וכרוני שמאפין רבים קיים הלכי רוח שניתן להכנס אליהם. הם בעלי יכולת למפות את האזורים הפנימים והחיצונים של גופנפש.
שימוש בתרגילי מדיטציה הן מעניקים לנו להיות ערים יותר למצבי התודעה ומאפשרים ללמוד ולהשפיע ולשלוט על מצבי הרוח, רגשות ומצבי גופנפש ולהיעשות אחראים לחיינו ולהתפתחותנו ולהפעיל כוחות אנושים יחודים על ידי הפחתה של מצבים שלילים, בריאות לקויה, חרדה פסיכו רגשית. כך אנו יותר שולטים בפוטנציאל האנושי שלנו ומתפתחים (214)

טכניקות הצמיחה האנושית[עריכה]

טכניקות המדיטציה (טאי צי וכו) הן כלי לחינוך עצמי להיות מודעים לעצמנו באופן בונה יותר. הן מדגישות התנסות אישית ישירה, שינוי היזום מבפנים ושיפור העצמי. קבוצות אנקאונטר וביו אנרגיה אינן פעילויות מומלצות בפני עצמן. כל אדם מרגיש מה שהוא מסוגל ללמוד על עצמו.
תהךיכי המראה דומים למראה אקזיסטנציאליסטית בלונה פארק. בכל אחת עיוות קל ולמרות זאת משקפות דימוי עצמי. נגישה אל צמיחה אישית מזווית ראיה היה מסווגל לקבל נקודות רבות של חוזק וחולשה בגופנפש. לפני שידע על קיומן . התבוננות בעצמי מזווית אחרת אפשר לו להיות כנה וקרוב לעצמו. השפיע לחיוב על הצמיחה והתפתחות האישית. בתרפיה קבוצתית למד כנה יותר, גלוי בנוגע לרגשותיו. ככל שצבר ידע הפחית את המחלות הפסיכוסומאטיות ע"י תרגול ותשומת לב. הפך להיות ער למיגוון הרגשות ומצבי רוח של ההאישיות (215).כך הפך להיות פחות קורבן של פטפוט שכלי ויותר פתוח לדחפי יצירה. טכניקות למדו על עצמו, יותר מודע לעצמו, אחראי על עצמו.
טכניקות ותהליכי צמיחה יכולים לסייע לכל אחד אך לא תמיד מובילים לצמיחה ולהארה. יש כאלו שלמרות כל הסדנות שעברו נותרו אותו אדם. פרט שרכשו אוצר מילים חדש.
פעילות/התנסות מאפשרות להכיר את עצמי טוב יותר.
ההיבט המדאיג של תנועות הצמיחה שרבים שכחו שבאו להכיר ולהעריך את עצמנו. הן אינן צריכות לבוא קדם להתנסות האישית. לא פעם אנו מעריצים את הגורו אך מרגישים רע ביחס לעצמנו. ככה זה כמו גביעי ספורט שהופכים להיות סממן לאדם אחר כמה התקדמנו אך זה רק סימן חיצוני.
השיטות מאפשרות לו להתקרב לשליטה, להגביר את כוחות היצירה ולהפחית פחדים (216). סיכום על כך שהשאקרה השישית היא הכרה עצמית