גופנפש/גופנפש

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

גופנפש מפתח מתחים, חסימות, חוסר איזון פסיכוסומאטי.
6 השאקרות הן מכשולים ואתגרים לאורך המסלול כדי להגיע למימוש עצמי שמקביל להתעוררות השאקרה ה7.
שאקרה 7 - סאהאסרארא - בקצה הראש מכתירה את כל גופנפש ומחוברת לבלוטה של כאצטרובל בגולגולת. קרובה לבלוטת יתרת המח. מאחורי אזור העין השלישית. זו בלוטת השליטה על הגוף לפי היוגה.
שאקרה 7 נקבילה להתפתחות האנושית והשגתה דורשת מודעות עצמית ושליטה בהיבטים ובתכונות של כל השאקרות הקודמות. הגעה לדרגה זו פירושה אדם מוגשם במלואו. גוף קמפל (219 - תמונה שאקה 7 שאקרת הכתר)(220) נסח זאת: אלת הנחש עברה כל צורת מודעות וחיים והשאירה כולם מאחוריה והתנשאה למלוא קומתה.
התנסות בדרגת מודעות זו מתאפיינת בתחושה של אחדות עם היקום. שמות שונים לדרגה זו: הארה, סאמאדהי, נירוונה, גן עדן, מודעות אלוהית, מודעות קוסמנית.
בספר מודעות קוסמית (cosmic consciousness) הציע ריצ'רד מ' בק תיאורים פשוטים לסוגי מודעות וכיצד אלו מתיחסות מבחינה התפתחותית.
בק חש כי במאה ה20 האנוושות תעשה קפיצה למודעות עצמית מוגברת - כאשר יחצטבר מידע וניסיון אצל אנשים כדי לצאת מקונפליקטים, מבוכות, בורות ועוני.
שינוי זה לדברי בק יתמקד בתחומים נסתרים של גוף נפש. יאפשר לידה של זווית ראיה חדשה ובוהה יותר של צורת קיום. זמן זה יתאפין במורים, אוסף של שיטות, פעילויות ותהליכים שמתרכזים ברמת מודעות מוגברת ובהרחבת הידע האנושי. התוצאה של תהליך השינוי יהיה התפתחות האנושות לרמת מודעות קוסמית (221).
ציוט של בק על אותה עת של מודעות קוסמית.
בק זהה 3דרגות של מודעות עיקריות:

  1. מודעות פשוטה - משותפת למחצית הגבוהה של ממלכת החיות - בעזרתה כלב או סוסים מודעים לחפצים סביבם ולאבריהם כמו אדם. הדאגה העיקרית בדרגה (וגם הכוח) זו היא מזון, מחסה, הגנה והיתרבות.
  2. מודעות עצמית - האדם מודע לקיומם של עצים, סלעים, אברי גופו, מים ולעצמו כישות נפרדת מהעולם: עולם החושים, ההבחנות והדחפים הביולוגים, השפה, האמונות, החשיבה והתבוננות העצמית. מודעות וערות למודעות שלנו. פיתוח מלא של מודעות עצמית באדם יאפשר שליטה על 6 שאקרות ראשונות: הישרדות, מיניות, עוצמה, אהבה, תקשורת, התבוננות עצמית ומודעות עצמית. שליטה בהן מאפשר חקירה ופיתוח מלא של פוטנציאל חכמה והגשמה עצמית (222) שטמון בשאקרה 7 - שער למודעות קוסמית- דרגה לפי בק העליונה ביותר.

מודעות פשוטה ומודעות עצמית מתקיימות במודעות הקוסמית אליהן מתווספות מודעות לאחדות היקום ותחושה עמוקה של קשר עם כל חלקי היקום ותהלכיו כפי שאמר בק.
ציטוט של בק עם חזרה על המסוכם לעיל + אל המודעות הקוסמית - הארה שכלית, התעלות מוסרית, תחושה בלתי ניתנת לתיאור של גובה, התרוממות רוח, שמחה והחייאת התחושה המוסרית. תחושת אלמוות ומודעות לחיים נצחים.
לפי בק ככל שאנשים יתעניניו בחקר תחומי הצמיחה והמיגבלות כך המודעות הקוסמית תתפתח.
הוא מסכים עם בק שקיים מודעות אנושית מעבר לקיום מודעות עצמית. חש כי הגיע למודעות זו למספר רגעים (223). צמיחה עצמית היא התהליך דרכו מתרחש שינוי התפתחותי לדרגת גבוה של מודעות אנושית שהוא המוצר הסופי של התפתחות החיים על האדמה.
גופנפש של כל אדם נמצא בזרימה דרך הזמן ונושא מאתמול למחר. מצביע על עתמידנו בפוטנציאל ההתפתחות והשינוי הגלות בהם.
סיכום: הספר סוקר איך הניסיון הרגל, האמונה והרגשות מעצבים ויוצרים עצמי. הקדשה לגופנפש אנו יכולים להשפיע על עיצוב העתיד חופשי מקונפלקיט ומחולי ומלא במודעות ובבריאות. מודעות מוגברת לגופנפש עשוי להוביל לידע עצמי רב ולפוטנציאל מורחב. רב התמקדות היו בהיבטים אישים פסיכוגופנים ופחות תרבותים, תורשתים ותזונתים.
מאמין בנרקסיזם ואנוכיות מפני שמאמין שעבודה על עצמי הוא מעמיד את עצמי בעמדה חיונית כדי לשנות ולשפר את צורות הזרימה החברתיות והתרבותיות שלנו. הפעולות והיחס אל אחרים הם הרחבה והשלכה של האני (224). לכן הדבר הטוב ביותר לעשות עם אחרים זה להיות ישות פתוחה, יוצרת ואוהבת של עצמי. אם הוא אומלל או כועס או מתוח זה ישתקף על פעולות שיעשה. להפך - אדם אוהב ופתוח הכל זורם לו.
יש לעשות עבודה בסיסית בעצמנו. יחסי גומלים חברתים, תרבותים ועולמים תלוים בפעולות ובתנועות של פרטים שמיצרים מארג פיסי ופסיכולוגי של קבוצה כדי שהקבוצה תשתנה ותשפר את עצמה.
יש האמינים כי לפני שעליהם להשתנות על החוקים החברתים להשתנות: מסגרות כלכליות ותנאי סביבה.עם זאת זה שאלת התרנגולת ביצה - הסביבה בעיניו היא השתפקות של מאבקים פנימים באדם.
רבים מהמאבקים מקורם בנו. רבים התאכזבו מהחיפוש ומהתלות החיצונים וחיפשו בתוכם פנימה פתרונות ותשובות לקונפליקטים ומחלות.
הגוף הוא מחסן התפתחות בו נמצאות כל אפשרויות החיים. חקר עצמנו ועל ידי השתדלות לפתח באורח מלא את ההיבטים והתכונות השונות של גופנפש אנו מכוונים עצמנו לעבר תחומי ידע של עצמי רב יותר בתוך גבולותיהם של שינוי המודע האנושי.