איך הפכה האישה לגבר

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
תוכן עניינים

טובי בראונינג, ND, DO, איך הפכה האישה לגבר (2003), מו"ל איננה (הוצאה שניה 2005). טל 08-8690932 איימל rakut@holistic-pulsing.com

ד"ר טובי בראונינג (1978 - 2016) היא מפתחת ישראלית שיטת עוצמת הרכות (Holistic Pulsing).

טובי בראונינג נולדה בחיפה לזוג הורים, מרדכי וחנה סמטנקה, בת בכורה לאחיה הקטן ממנה בשש שנים, שלמה. אימה חנה עבדה בקופת החולים ואביה היה מנופאי שפתח עסק אטליז. בגיל 14 עברה להתגורר תקופה קצרה באמריקה עם דודתה ולאחר מכן שבה אל הארץ כדי להשלים את לימודי התיכון והשירות הצבאי. בתום תקופת השירות הצבאי בנח"ל פנתה ללמוד רפואה משלימה בקולג' בריטי לנטורופתיה ואוטיאפתיה באנגליה.

במהלך שהות באנגליה החלה לעבוד כמטפלת, סיימה דוקטורט והתמחתה בקליניקות ברחבי העולם. היא הכירה את קית' אלכסנדר, פרמקולוג המבוגר ממנה בתשע שנים, גרוש ואב לשניים עמו נשאה והביאה לעולם את בנה היחיד, זיוי. לאחר שמונה שנים קיבלה הצעת עבודה בניו זילנד. הזוג עבר להתגורר באוסטרליה והביא את בנם. שם היא החלה לפתח את שיטת "עוצמת הרכות" המתבססת על הפעמה. בדומה לפעימות של לב עובר, המרגיעות אותו ברחם אמו, בראונינג מצאה כי הנענוע מרגיע אנשים ומסייע לרפא את מכאוביהם.

בשנת 1989, במהלך כתיבת אחד מספריה חלתה בסרטן צוואר הרחם. היא דחתה את הניתוח שנקבע לה והשקיעה את מאמציה בתזונה ובמדיטציות. עם זאת לאחר חודש התברר לה כי מצבה הוחרף והיא התקשתה לקבל את הידיעה חרף מאמציה. לאור זאת, היא שוב דחתה את ניתוחה והתרכזה בריפוי עצמה. למזלה הגידול הצטמק ובמקביל היא השלימה את ספרה.

בשנת 1997, הגיעה לראשונה להרצות בארץ בעקבות פנייתו של בחור ישראלי אליה. ענת קסורלה, דאז מנכ"לית של חברה משפחתית נרשמה לסדנה והפכה להיות שותפתה העסקית.

בשנת 1999, בראונינג עלתה לארץ עם בני משפחתה והאמינה כי מדינת ישראל זקוקה לריפוי בשל הסכסוכים והמלחמות בה. היא הקימה מרכז ללימוד שיטתה. העלייה לארץ הטיבה עם טובי אולם בן זוגה קית' התקשה להשתלב במקצועו כמוזיקאי בשל הצפה של עולים מרוסיה העוסקים בתחום, ובמקום זאת סייע לה לתרגם את ספריה מאגלית.

בשנת 2003, הוציאה את ספרה "איך הפכה האישה לגבר, על הפחד מהשומן, הפחד מהנשי והתמוטטות החברה".

בשנת 2005, קית' החליט לעזוב את ישראל ובנם, זיוי, בן ה11 בחר לעזוב את הארץ ולעבור לגור עם אביו באנגליה.

חברים מתארים את קית' כאב טוטאלי שרצה ללמד את בנו מוזיקה ולעשות עימו דברים. זיוי מתואר כעילוי מוזיקלי שידע שפות רבות וציטט אנציקלופדיות בעל פה. בבגרותו הוא חי עם חברתו נטי, המבוגרת ממנו בעשור בתאילנד. הוא הסתבך בפלילים בעקבות התמכרותו לסמים והמשפחה שלחה אותו לטיפול גמילה. זיוי לא היה היחיד שהיה מכור לסמים. גם קית' היה מכור לכדורים ותרופות שהיו זמינים לו כפרמקולוג. אמנם, טובי וקית' התגרשו אך בפועל הם לא השלימו את תהליך הגירושים ובגיל 67, קית' אף הוציא תעודת אזרח ותיק כדי לשוב ולהתגורר עם טובי למרות שהיא הרגישה שהוא מתיש אותה.

ב26 באוגוסט 2016, החברים קיבלו הודעה כי זיוי מת בתיאלנד. זוג ההורים, קית' ובראונינג קנו כרטיסים לתיאלנד. בתחילת ספטמבר, נטי, החברה של זיוי יצרה קשר עם החברים והודיעה כי טובי וקית' נמצאו מתים וכנראה התאבדו. ליד הזוג נמצא מכתב של האב בו נרשם "החלטנו מרצוננו החופשי לקחת את חיינו בידינו. אנו מבקשים שגופתנו תישרף, באהבה לכולם"[1]

גופתה של בראונינג הונחה בסלסלת קש, נשרפה והונחה בכד ירוק. בארץ נקבר הכד בבית עלמין.

ספריה:

 • טובי בראונינג, איך הפכה האישה לגבר - על הפחד מהנשי והתמוטטות החברה, 2003, קדרון.
 • טובי בראונינג, עוצמת הרכות, ריפוי הגוף-נפש ומערכות יחסים במשפחה ובחברה
 • טובי בראונינג, שיעורים חיים, על חופש, זוגיות, התמכרות, געגועים ושאר יהלומים, הוצאת איננה

תוכן עניינים

 1. גילויים - קוראים חושפים
 2. מבוא
 3. איך שווה הפך לזהה - שחרור האישה או גבריות האישה?
 4. פחד מנשי
 5. אימת הרכות
 6. אהבת הכוחנות
 7. גוף בריא בנפש בריאה
 8. הפחד מעוצמה
 9. הווסת והפחד מהנשי - לפדות את הזרימה
 10. לקראת איזון - כלים לריפוי הפחד מהנשי
 11. מקורות מידע

מקורות מידע

הערות שוליים

 1. ^ תבנית:Ynet